Οσασούνα-Μπαρτσελόνα 1-2: Ανατροπή με 10 και +5 για τους Καταλανούς

Η Μπαρτσελόνα παίζοντας με 10 ποδοσφαιριστές από το 31' λόγω αποβολής του Λεβαντόφσκι, ανέτρεψε το 1-0 του ημιχρόνου κόντρα στην Οσασούνα και με χρυσό σκόρερ τον Ραφίνια, βρίσκεται πλέον 5 βαθμούς μπροστά από την Ρεάλ

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν μόλις στο 6′ με κεφαλιά του Νταωβνίντ Γκαρσία. Στο 16′ απείλησε ο Άβιλα, ενώ η πρώτη προσπάθεια για τη “σοκαρισμένη” Μπάρτσα ήταν στο 25′ με τον Λεβαντόφσκι.

Ο Πολωνός μάλιστα έγινε αρνητικός πρωταγωνιστής όταν στο 31′ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη για χτύπημα στον Γκαρσία. Το γκολ του Φεράν στο 45′ ακυρώθηκε ως οφ σάιντ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με γκολ, με τον Πέντρι να εκμεταλλεύεται λάθος της άμυνας και να πλασάρει για το 1-1. Η Οσασούνα προσδπαθούσε να “σβήσει” το ματς παρά να κυνηγήσει το δεύτερο γκολ και το πλήρωσε στο 85′. Ο Ντε Γιονγκ έκανε καταπληκτική πάσα στην πλάτη της άμυνας και ο Ραφίνια που είχε περάσει 7 λεπτά νωρίτερα ως αλλαγή, με το κεφάλι πέτυχε το χρυσό γκολ.