Έλτσε – Χετάφε 0-1 : Αυτοκαταστροφική Έλτσε (hls)

Αυτοκαταστροφικές τάσεις για την Έλτσε. Με παίκτη παραπάνω και πέναλτι δώρο από τους φιλοξενούμενους, δεν εκμεταλλεύτηκε τα δώρα και έχασε 1-0. Σπουδαία νίκη για την Χετάφε.

Χωρίς ρίσκο

Δύο ομάδες που βρίσκονται στην τελευταία τετράδα της βαθμολογίας μπήκαν αρκετά προσεκτικά στο γήπεδο και δεν ρίσκαραν πολλά.

Η Έλτσε είχε την κατοχή της μπάλας αλλά καμία φάση άξια αναφοράς.

Η Χετάφε είχε την καλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου. Συνεργασία του Γιουνάλ με τον Μαγιοράλ με τον τελευταίο να σουτάρει και τον Μπαντία να μπλοκάρει (16′).

Γιουνάλ, Σόρια και νίκη

Στην πρώτη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου η Χετάφε προηγήθηκε. Από σέντρα του Αλενιά ο Ενές Γιουνάλ σκοραρε για τρίτη φορά στην καριέρα του σε τέσσερις αγώνες απέναντι στην Έλτσε για το 0-1 (54′).

Από εκεί και πέρα η Χετάφε έκανε ότι μπορούσε για να μην νικήσει αλλά η Έλτσε δεν εκμεταλλεύτηκε τα δώρα.

Αρχικά, με ένα αχρείαστο μαρκάρισμα αποβλήθηκε ο Αμαβί (78′) και οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες. Στην συνέχεια ο Λουίς Μίγια αποφασισε να κάνει χέρι και πέναλτι στο 85ο λεπτό.

Ο Μπογέ όμως δεν κατάφερε να σκοράρει με τον Σόρια να αναδεικνύεται σε ήρωα καθώς κράτησε το τελικό 0-1.

Έλτσε (3/4/3) : Μπαντία – Ρόκο, Βερδού (Νίκο), Μπίγκας – Λιρόλα (Πόνσε), Γκουμπαου, Μασκαρέιγ, Κλερκ – Μορέντε (Χόσαν), Π. Μίγια, Μπογέ

Χετάφε (3/5/2) : Σόρια – Τζενέ, Μίτροβιτς, Ντομίνγκος – Νταμιάν (Αμαβί), Μακσίμοβιτς (Αλγκόμπια), Λ. Μίγια, Αλενιά (Πόρτου), Ιγκλέσιας – Μαγιοράλ (Άλβαρες), Γιουνάλ