Αλμερία – Ράγιο Βαγεκάνο 3-1 : Επιτέλους γκολ, επιτέλους νίκη (hls)

Η Αλμερία σκόραρε και νίκησε για πρώτη φορά μετά τα τέλη Αυγούστου και επικράτησε δίκαια της Ράγιο Βαγεκάνο με 3-1.

Τρία γκολ σε ένα ημίχρονο μετά από 11 χρόνια

Όλα άρχισαν μετά από ένα ασυνήθιστο για την εμπειρία του 40χρονου Ντιέγκο Λόπεθ λάθος.

Ο τερματοφύλακας της Ράγιο, στο ντεμπούτο του, έδωσε ασίστ στον αντίπαλο Εμπάρμπα και αυτός έδωσε έτοιμο γκολ στον Ρομπερτόνε (8′).

Τα υπολοιπα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο ήρθαν από στημένες μπάλες με σκόρερ τους Μπάμπιτς (17′) και Τουρέ (39′).

Η Αλμερία ήταν χωρίς γκολ 402′ στο πρωτάθλημα αλλά πέτυχε τρία σε 32 λεπτά και τρία σε ένα ημίχρονο για πρώτη φορά μετά το 2011.

Κράτησε εύκολα το τρίποντο

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αλμερία προστάτευσε την άμυνά της και κράτησε εύκολα τους τρεις βαθμούς.

Η Ράγιο μείωσε και αυτή με στημένη μπάλα και σκόρερ τον στόπερ Κατένα αλλά ως εκεί.

Ακόμη και με παίκτη παραπάνω στα τελευταία δώδεκα λεπτά λόγω αποβολής του Εμπάρμπα το μόνο που κατάφερε ήταν να απειλήσει με ένα δοκάρι του Μπεμπέ (90+6).

Αλμερία (4/3/3) : Φερνάντο – Μέντες (90+ Καΐκι), Έλι, Μπάμπιτς, Ακιέμε – Ντε λα Χοθ, Ρομπερτόνε (79′ Εγουάρας), Μελέρο (66′ Πόθο) – Μπαπτιστάο (66′ Σάμου), Εμπάρμπα, Τουρέ (79′ Ραμαζάνι)

Ράγιο Βαγεκάνο (4/2/3/1) : Ντιέγκο Λόπεθ – Μπάλιου, Λεζούν (46′ Όσκαρ), Κατένα, Φραν – Ουνάι Λόπεθ, Σις (46′ Σάντι) – Ίσι (86′ Ντεκά), Τρέχο (72′ Μπεμπέ), Σάντσεθ (46′ Φαλκάο) – Καμέγιο