Xετάφε-Βαγιαδολίδ 2-3: Με… αγάπη από τον Λεόν! (hls)

Την δεύτερη σερί νίκη της στη Μαδρίτη κόντρα στη Χετάφε σημείωσε η Ρεάλ Βαγιαδολίδ, η οποία επικράτησε με 3-2 για την 7η αγωνιστική της Primera Division.

Συναρπαστικό ματς στο “Κολισέουμ Αλφόνσο Πέρεθ” με τη Βαγιαδολίδ να κερδίσει 3-2 τη Χετάφε για την 7η αγωνιστική της Primera Division.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 20ο λεπτό με το πέναλτι του Σέρχιο Λεόν. Πέναλτι που έκανε ο Τζένε στον Όσκαρ Πλάνο.

Η αντίδραση των Μαδριλένων ήρθε μέσα σε δύο λεπτά. Στο 29ο λεπτό ο Μπόρχα Μαγιοράλ αξιοποίησε την ασίστ του Αραμπάρι και ισοφάρισε σε 1-1 και στο 31′ ο Σουάρες με φανταστικό τελείωμα έκανε την ανατροπή.

Η Βαγιαδολίδ είχε όμως ξανά απάντηση, καθώς στο 37′ ο Σέρχιο Λεόν με σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 2-2 με το οποίο τελείωσε το ημίχρονο.

Μετά από τέσσερα λεπτά στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά μπροστά στο σκορ με το πολύ ωραίο γκολ του Όσκαρ Πλάνο, ενώ στο 74′ ο Ενές Ουνάλ έχασε πέναλτι, καθώς νικήθηκε από τον Ζόρντι Μάσιπ, ο οποίος δεν του επέτρεψε να σκοράρει κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες με 7 βαθμούς.