Κάντιθ-Βιγιαρεάλ 0-0: Πήρε βαθμό με MVP τον Λεντέσμα (hls)

Η Κάντιθ άντεξε στην πίεση της Βιγιαρεάλ και πήρε πολύτιμο βαθμό, με τον γκολκίπερ Λεντέσμα να είναι ο κορυφαίος της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και με πρωταγωνιστή τον Τζάκσον ακούμπησαν το 1-0 σε δύο περιπτώσεις, στο 9ο και το 13ο λεπτό. Η Κάντιθ πάτησε την περιοχή του Ρούλι αλλά ο Αργεντινός είπε όχι στον Σομπρίνο στο 24′, για να έρθει η μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς για την ομάδα του Έμερι 10 λεπτά αργότερα. Ο Τζάκσον έβγαλε τετ α τετ τον Λο Σέλσο, αλλά αυτός πλάσαρε δίπλα στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η κατοχή και οι ευκαιρίες ήταν και πάλι για την ομάδα του Έμερι. Στο 56′ ο Πεντράθα μπήκε ωραία από τ’ αριστερά, αλλά σημάδεψε το δοκάρι και 7 λεπτά αργότερα ο Τζάκσον είδε τον Λεντέσμα να απαντάει στο πλασέ του.

Στο 66′ ο Λούκας αστόχησε από κοντά και στο 81′ ο Λοθάνο έχασε τη σπουδαιότερη ευκαιρία για την Κάντιθ, όταν έφυγε μόνος του αλλά το δεξί του σταμάτησε στον Ρούλι. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με 10 λόγω αποβολής του Καρσελέν στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.