Μαγιόρκα – Αλμερία 1-0 : Χωρίς Σαντίκ βυθίζεται (hls)

Η Μαγιόρκα χρειάστηκε μόλις πέντε τελικές προσπάθειες για να νικήσει την ακίνδυνη επιθετικά, στην μετά Σαντίκ εποχή, Αλμερία με 1-0.

Ένα ημίχρονο, μια φάση, ένα γκολ

Δεν ήταν δύσκολο να είναι καλύτερη η Μαγιόρκα από την ακίνδυνη επιθετικά Αλμερία στο πρώτο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι έκαναν απλά πράγματα, τέσσερις τελικές αλλά μόνο μια είχε αξία, το γκολ του Μαφέο στο 25ο λεπτό.

Από ασίστ αντιπάλου, του Τσούμι ο Μαφέο βρέθηκε απέναντι από την Φερνάντο και σκόραρε με κεφαλιά για το 1-0.

Τα στιγμιότυπα του ματς.

Χωρίς Σαντίκ, χωρίς γκολ

Η Αλμερια προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε τρεις τελικές στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τους γηπεδούχους.

Από την ημέρα που αποχώρησε ο πολύτιμος φορ Σαντίκ, η ομάδα του Ρούμπι έχει τρεις ήττες σε τρία ματς, χωρίς να καταφέρει να σκοράρει.

Η μοναδική καλή στιγμή των φιλοξενούμενων στο ματς ήταν ένα σουτ του Σόουζα στο 85ο λεπτό που έδιωξε πριν περάσει η μπάλα την γραμμή ο MVP του αγώνα Πάμπλο Μαφέο. Για την Μαγιόρκα ήταν η πρώτη νίκη εντός έδρας φέτος.

Μαγιόρκα (3/4/3) : Ράικοβιτς – Βάλιεντ, Ραΐγιο, Κοπέτε – Μαφέο, Γκρενιέ (67′ Μπάμπα), Ντε Γαλαρέτα (83′ Πρατς), Κόστα – Αντόνιο (58′ Ντάνι), Λι, Μουρίτσι (83′ Άνχελ)

Αλμερία (3/5/2) : Φερνάντο – Τσούμι (85′ Εμπάρμπα), Έλι, Μπάμπιτς – Πόθο (46′ Πούτσμαν), Σάμου, Λάζαρο, Ρομπερτόνε (72′ Πορτίγιο), Ακιέμε – Ραμαζάνι, Τουρέ (72′ Σόουζα)