Βαγεκάνο-Βαλένθια 2-1: Πρώτη εντός έδρας νίκη στο 2022! (hls)

Η Ράγιο Βαγεκάνο πέτυχε την πρώτη εντός έδρας νίκη της μέσα στο 2022 στην Πριμέρα Ντιβιζιόν επικρατώντας της Βαλένθια με σκορ 2-1. Καλύτεροι οι γηπεδούχοι, έθεσαν τους κανόνες με τους οποίους εξελίχθηκε το ματς

Άρχισε με εξαιρετικό τρόπο το ματς η Ράγιο Βαγεκάνο καθώς προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό με το δεύτερο φετινό τέρμα του Ίσι Παλαθόν και συνέχισε να είναι η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο. Η Βαλένθια ουδόλως θύμιζε την ομάδα της προηγούμενης αγωνιστικής η οποία σημείωσε πέντε γκολ, χρειάστηκε σε τρεις περιπτώσεις τις σπουδαίες αποκρούσεις του Μαμαρντασβίλι για να αποφύγει το δεύτερο τέρμα που θα την έθετε από πολύ νωρίς σε εξαιρετικά δυσχερή θέση.

Ωστόσο δεν το απέφυγε στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, καθώς ο Νίκο Γκονζάλες σε απόπειρα του να απομακρύνει τη μπάλα από την περιοχή την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του. Ο Γκατούζο άλλαξε πρόσωπα και διάταξη μετατρέποντας το σχηματισμό του σε 4-4-2, όμως η Βαλένθια δε βρήκε τρόπους να απειλήσει. Η μείωση του σκορ στις καθυστερήσεις με κεφαλιά του Μουκτάρ Ντιακαμπί δεν άλλαξε το αποτέλεσμα του ματς, με τη Ράγιο Βαγεκάνο να κατακτά την πρώτη εντός έδρας νίκη της μετά από ένδεκα ματς