Μαγιόρκα – Μπέτις 1-2: Δύο λάθη του Μπατάλια, δύο πέναλτι του Ιγκλέσιας (hls)

Η Μπέτις πέτυχε δεύτερη συνεχόμενη νίκη κερδίζοντας τη Μαγιόρκα στο νησί με δύο πέναλτι του Μπόρχα Ιγκλέσιας που είχε σκοράρει και στην πρεμιέρα.

Η ομάδα του Πελεγκρίνι σημείωσε την πρώτη εκτός νίκη της στο πρωτάθλημα που ήρθε με επεισοδιακό τρόπο. Σε ένα ματς με πολλά νεύρα και 15 κίτρινες κάρτες νικήτρια βγήκε η πληγωμένη Μπέτις που πήγε μισή στο νησί. Η Μπέτις προηγήθηκε με το πέναλτι που έκανε για χέρι ο Μπατάλια και την εκτέλεση του Ιγκλέσιας (0-1, 9ο λεπτό).

Η Μαγιόρκα ανέβασε στροφές στην επανάληψη και ισοφάρισε με τον Μουρίτσι (1-1, 57ο λεπτό). Στο 69ο λεπτό όμως ο Μπατάλια έκανε νέο πέναλτι για φράγμα στον Φεκίρ και έδωσε την ευκαιρία στον Ιγκλέσιας να φτάσει τα τρία γκολ στις δύο πρώτες αγωνιστικές για το τελικό 1-2.