Βιγιαρεάλ – Σοσιεδάδ 1-2 : Νίκη Ευρώπης

Με την νίκη στο Θεράμικα απέναντι στην Βιγιαρεάλ με 2-1 η Σοσιεδάδ εξασφάλισε την παρουσία της στο Europa League. Αήττητη στο Θεράμικα από το 2018.

Το παιχνίδι στο Θεράμικα άρχισε με δύο μεγάλες ευκαιρίες των φιλοξενούμενων Σέρλοτ (3′) και Ισάκ (5′) και δύο σπουδαίες επεμβάσεις του Ρούλι.

Η Βιγιαρεάλ βελτιώθηκε μετά το εικοσάλεπτο. Πήρε τον έλεγχο του αγώνα και σκόραρε με στημένη μπάλα στο 430 λεπτό. Από σέντρα του Παρέχο με τρομερό σουτ ο Κοκλέν σημείωσε το 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν γεμάτο λάθη των γηπεδούχων τα οποία εκμεταλλεύτηκε άψογα η Σοσιεδάδ για να γυρίσει το παιχνίδι. Ισοφάρισε με τον Ισάκ (56′) και με τον Θουμπιμέντι (73′) έφτασε στο τελικό 1-2.

Η Σοσιεδάδ εξασφάλισε θέση στο Εuropa League ενώ η Βιγιαρεάλ θα παλέψει την τελευταία αγωνιστική να κρατήσει την έβδομη θέση που οδηγεί στο Conference League.

Βιγιαρεάλ (4/4/1/1) : Ρούλι – Φόιτ, Αλμπιόλ (81′ Γκασπάρ), Πάου, Εστουπινιάν (74′ Πεδραθα) – Τσουκουέζε (75′ Αλκάθερ), Παρέχο, Καπού, Κοκλέν (81 Τριγκέρος) – Λο Σέλσο – Ντιά (65′ Τζάκσον)

Σοσιεδάδ (4/4/2) : Ρεμίρο – Θαλδούα (46′ Γκοροσάμπελ), Θουμπελδία, Λε Νορμάν, Ρίκο – Ιλαραμέντι (65′ Ραφίνια), Θουμπιμέντι, Μερίνο, Σίλβα – Ισάκ (87′ Πόρτου), Σέρλοτ (81′ Γιανουζάι)