Λεβάντε – Αλαβές 3-1: Την πήρε μαζί της στη Segunda Division (hls)

Η Λεβάντε έπαιξε για το γόητρο και τράβηξε μαζί της στην δεύτερη κατηγορία την Αλαβές που ήθελε μονάχα το διπλό για να ελπίζει σε σωτηρία.

Σε ένα ματς με αρκετή ένταση και νεύρα, είναι χαρακτηριστικό πως ο διαιτητής μοίρασε 14 κίτρινες κάρτες στις δύο ομάδες. Η Αλαβές που καιγόταν για την νίκη προηγήθηκε με τον Χοσέλου στο 36ο λεπτό σε ένα πρώτο ημίχρονο που η Λεβάντε είχε μόλις ένα σουτ με τον Μοράλες. Στο δεύτερο μέρος η Λεβάντε ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε να πετύχει τρία γκολ.

Ο Ντουάρτε ισοφάρισε μετά την εκτέλεση κόρνερ του Μοράλες (1-1, 53ο λεπτό), ο Μαρτί έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 74ο λεπτό και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μοράλες στις καθυστερήσεις (3-1). Η Αλαβές που έπρεπε να κερδίσει και να χάσει η Μαγιόρκα τελευταία αγωνιστική στη Παμπλόνα από την Οσασούνα. Με αυτή την την ήττα της αποχαιρετά την κατηγορία.