Ρεάλ Μαδρίτης – Εσπανιόλ 4-0: «Βασίλισσα» στον θρόνο της για 35η φορά! (vids&pics)

Η Ρεάλ Μαδρίτης στέφθηκε και μαθηματικά πρωταθλήτρια Ισπανίας για 35η φορά στην ιστορία της!

Οι «Μερένχες» κατέκτησαν μαθηματικά το πρωτάθλημα Ισπανίας για 35η φορά στην ιστορία τους, τέσσερις στροφές πριν το τέλος της La Liga!

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, επικράτησε με 4-0 στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής της Εσπανιόλ με 4-0 και σφράγισε και τυπικά την κατάκτηση του τίτλου, καθώς βρίσκεται μπροστά από την Σεβίλλη με 17 βαθμούς και 18 από την Μπαρτσελόνα(που μετράει ματς λιγότερο).

Η Ρεάλ άνοιξε το σκορ με τον Ροντρίγκο στο 33ο λεπτό για το 1-0 και ο ίδιος παίκτης στο 43, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0 φτάνοντας στα τρία γκολ φέτος!

Στο δεύτερο ημίχρονο στο 55΄ο Ασένσιο συνεργάστηκε με τον Καμαβινγκά για το 3-0!

Φυσικά ένας από τους καλύτερους παίκτες της Ρεάλ δεν θα μπορούσε να μην συμπληρώσει τον θρίαμβο γιατην ομάδα του! Ο λόγος για τον Καρίμ Μπενζεμά που στο 81΄μετά από γύρισμα του Βινίσιους έκανε το τελικό 4-0 με το 26ο φετινό του γκολ!

Ο Γάλλος στράικερ έφτασε τα 42 σε 42 ματς σε όλες τις διοργανώσεις μπαίνοντας σε μια εκλεκτή παρέα ποδοσφαιριστών που σημείωσαν τουλάχιστον 40 τέρματα σε μία σεζόν για τη Ρεάλ Μαδρίτης και την οποία συμπληρώνουν οι Αλφρέντο ντι Στέφανο, Φέρεντς Πούσκας, Ούγκο Σάντσες, Ρονάλντο