Βιγιαρεάλ – Βαλένθια 2-0 : Εύκολο βράδυ (hls)

Η Βιγιαρεάλ νίκησε εύκολα την Βαλένθια με 2-0. Πρωταγωνιστής του αγώνα ο Ντανζούμα που πέτυχε και τα δύο γκολ.

Με το νου στα μεγάλα ματς που ερχονται Βιγιαρεάλ και Βαλένθια άλλαξαν πολλά πρόσωπα στις ενδεκάδες τους.

Το κίτρινο υποβρύχιο είχε επτά αλλαγές και η Βαλένθια εννέα αλλά οι “αναπληρωματικοί” των γηπεδούχων ήταν καλύτεροι από αυτούς των νυχτερίδων.

Το ματς κρίθηκε από έναν παίκτη και πριν συμπληρωθεί το εικοσάλεπτο. Ο Ντανζούμα πέτυχε δύο γκολ (10′, 17′) και θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα τόσα αλλά ο Σίλεσεν του έπιασε δύο τετ-α-τετ (15′, 44′). Η Βαλένθια ήταν ακίνδυνη στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βιγιαρεάλ άφησε την μπάλα στην Βαλένθια και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα εκτός από ένα σουτ του Αντρέ (69′) μάλιστα στην κόντρα έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες με Ντανζούμα (70′) και Τσουκουέζε (80′) για τρίτο γκολ.

H Βιγιαρεάλ πέτυχε εύκολη νίκη μια εβδομάδα πριν παίξει ημιτελικό Champions League με την Λίβερπουλ ενώ η Βαλένθια ξεκούρασε τους βασικούς παίκτες τέσσερις ημέρες πριν παίξει τελικό κυπέλλου Ισπανίας με την Μπέτις.

Δείτε ΕΔΩ τα highlights του αγώνα

Βιγιαρεάλ (4/4/1/1) : Ρούλι – Φόιτ (81′ Οριέ), Αλμπιόλ, Μαντί, Εστουπινιάν – Γέρεμι (46′ Τσουκουέζε), Καπού, Παρέχο (81′ Ιμπόρα), Τριγκέρος – Λο Σέλσο (70′ Μόι Γκόμεθ) – Ντανζούμα (71′ Ντιά)

Βαλένθια (3/4/3) : Σίλεσεν – Ιράνθο, Κέμερτ, Κρίστιαν – Τιερί (64′ Τσερίσεβ), Σολέρ (55′ Μορίμπα), Ράτσιτς (77′ Κοϊντρεντί), Βάσκεθ (55′ Γκαγιά) – Μούσα (55′ Σαντιάγκο), Κόστα, Μάρκος Αντρέ