Μαγιόρκα-Αλαβές 2-1: “Μίλησε” η έδρα (hls)

Στο σημαντικό παιχνίδι της 33ης αγωνιστικής στην ουρά της βαθμολογίας στη La Liga, η Μαγιόρκα εκμεταλλεύτηκε την έδρα της, επιβλήθηκε 2-1 της ουραγού Αλαβές.

Με τη νίκη τους αυτή οι νησιώτες βγήκαν από τη διακεκαυμένη ζώνη και ελπίζουν στη σωτηρία, ενώ για την Αλαβές φαίνεται ότι η κλεψύδρα αδειάζει με την παραμονή για 7η σερί σεζόν στη μεγάλη κατηγορία να μοιάζει πλέον πολύ δύσκολη υπόθεση.

Μόλις στο 11ο λεπτό μετά την ασίστ του Μαφέο ο Πρατς άνοιξε το σκορ και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Μουρίτσι με πολύ ωραία ατομική προσπάθεια έγραψε το 2-0. Στην επανάληψη οι Βάσκοι έγιναν πιο επιθετικοί, μείωσαν με αυτογκόλ του Ραϊγιο στο 73΄, αλλά δεν μπόρεσαν να φτάσουν τουλάχιστον στην ισοφάριση. Αυτή ήταν η 10η εκτός έδρας ήττα για την ομάδα της Βιτόρια στα 13 τελευταία ματς (3 ισοπαλίες), ενώ από την άλλη πλευρά η Μαγιόρκα νίκησε για 2ο συνεχόμενο παιχνίδι στο γήπεδο της χωρίς να δεχτεί γκολ, για πρώτη φορά μετά τον Οκτώβριο του 2019.