Αλαβές – Γρανάδα 2-3 : Ανατροπή εσείς… ανατροπή κι εμείς (hls)

Η Γρανάδα με δύο γκολ στο τελευταίο τέταρτο μετέτρεψε το 2-1 σε 2-3 και έφυγε με σπουδαίο τρίποντο από την έδρα της Αλαβές.

Ματσάρα στο Μεντιθορόθα ανάμεσα σε δύο ομάδες που είχαν απόλυτη ανάγκη τους βαθμούς της νίκης.

Στο πρώτο ημίχρονο με σπουδαίες ευκαιρίες και για τους δύο, περιέργως δεν σημειώθηκε γκολ. Ο Χοσέλου είχε την πιο κραυγαλέα ευκαιρία με χαμένο πέναλτι στο 26ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκαν τρία γκολ στις τρεις πρώτες ευκαιρίες.

Η Γρανάδα προηγήθηκε με γκολάρα του Εσκουδέρο (50′) για να γυρίσει το ματς μέσα σε ένα οκτάλεπτο από τους γηπεδούχους με γκολ των Εσκαλάντε (53′) και Βαγέχο (57′).

Η Γρανάδα αντέδρασε, ρίσκαρε και πήρε τελικά την πρώτη νίκη μετά από 87 ημέρες στο πρωτάθλημα με τα γκολ των Πουέρτας (75′) και Σουάρες (87′).

Η Αλαβές παρέμεινε στην επικίνδυνη ζώνη ενώ η Γρανάδα πήρε διαφορά τέσσάρων βαθμών με την πρώτη νίκη της μέσα στο 2022.

Αλαβές (4/4/2) : Πατσέκο – Τενάλια, Λαγουάρδια, Λεζούν, Ρ. Ντουάρτε (88′ Ντε λα Φουέντε) – Έντγκαρ, Λουμ (78′ Πονς), Εσκαλάντε, Ριόχα – Βαγέχο (78′ Τζέισον), Χοσέλου (67′ Μόγια)

Γρανάδα (3/5/2) : Μαξιμιάνο – Ν. Ντουάρτε, Χερμάν, Εσκουδέρο – Κίνι, Μίγια, Πέτροβιτς (84′ Ετέκι), Κογιάδο (62′ Πουέρτας), Νέβα (57′ Σόρο) – Ουζούνι (62′ Σουάρες), Μολινα (84′ Ματσίς)