Μπιλμπάο – Λεβάντε 3-1 : Στο κυνήγι της Ευρώπης (hls)

Η Μπιλμπάο μείωσε την διαφορά από την έκτη θέση στους τέσσερις βαθμούς με το δίκαιο 3-1 απέναντι στην Λεβάντε. Οι Βάσκοι μπήκαν δυναμικά στην μάχη για ένα Ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Το πρώτο ημίχρονο περιέργως δεν είχε γκολ. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι. Οι γηπεδούχοι με τον Μπερενγκέρ (29′) και οι φιλοξενούμενοι με τον Μοράλες (31′) ενώ ο τερματοφάλακας Κάρδενας με εντυπωσιακές επεμβάσεις ήταν πρωταγωνιστής για την Λεβάντε.

ΕΔΩ ΤΑ ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Κράτησε το μηδέν σε προσπάθειες των Γουίλιαμς (11′, 15′) και Σανθέτ (28′).

Ότι δεν εγινε στο πρώτο από τις δύο ομάδες έγινε στο δεύτερο ημίχρονο. Σε πέντε ευκαιρίες σημειώθηκαν τέσσερα γκολ.

Για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Βέσγκα (63′), Ινιάκι Γουίλιαμς (76′), Θαράγα (88′) και για την Λεβάντε μείωσε ο Ντε Φρούτος (90+).

Η Μπιλμπάο μείωσε την διαφορά από την έκτη θέση στους τέσσερις βαθμούς και μπήκε ξανά στο κυνήγι για ένα Ευρωπαϊκό εισιτήριο. Η Λεβάντε παραμένει ουραγός στο =7 από την σωτηρία.

Μπιλμπάο (4/4/2) : Σιμόν – Ντε Μάρκος, Γεράι, Μαρτινεθ (56′ Βίβιαν), Γιούρι – Μπερενγκέρ, Βέσγκα, Βενθεδόρ (78′ Πετσαρομάν), Μουνιάιν (73′ Ν. Γουίλιαμς) – Σανθέτ (73′ Θαράγα), Ι. Γουίλιαμς (79′ Βιγιαλίμπρε)

Λεβάντε (5/4/1) : Κάρδενας – Μιραμόν, Πιέρ, Ντουάρτε, Κάσερες (71′ Καντέρο), Σον (84′ Φρανκέσα) – Ντε Φρούτος, Μελέρο (71′ Μάλσα), Πέπελου, Μοράλες (45′ Μπάρντι) – Μαρτί (84′ Γκόμεθ)