Χετάφε-Αλαβές 2-2: Έμεινε όρθια παίζοντας με 10 από το 32′

Η Χετάφε αν και έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 32ο λεπτό, πήρε ισοπαλία 2-2 από την Αλαβές, που προηγήθηκε δύο φορές και κράτησε τη διαφορά από τους Βάσκους στους 6 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι στο γκάζι χάνοντας 3 ευκαιρίες στο πρώτο τέταρτο, με Μαξίμοβιτς και Ραμίρες. Η φάση που άλλαξε την αναμέτρηση έγινε στο 32′, όταν ο Κουένκα αποβλήθηκε με χρήση VAR για σκληρό μαρκάρισμα στον Μέντες, με το διαιτητή σε κανονική ροή να μη δίνει καν φάουλ.

Στις καθυστερήσεις ο Εσκαλάντε με κεφαλιά ψαράκι έβαλε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Αλαβές, ανοίγοντας το σκορ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με γκολ για την Αλαβές, το οποίο όμως ακυρώθηκε μέσω VAR. Στο 55′ ο Ουνάλ με φοβερή κεφαλιά ισοφάρισε, ενώ με τη σέντρα η Αλαβές πήρε και πάλι προβάδισμα με ωραίο πλασέ στην κίνηση από τον Μέντες.

Στο 64′ ο Χοσέλου είδε τον Σόρια να βγάζει το πλασέ του και 8 λεπτά αργότερα ο Ουνάλ στην προσπάθεια του να σεντράρει από το πλάι, έβαλε ένα φανταστικό γκολ γράφοντας το τελικό 2-2. Η Αλαβές παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού με τον ένα βαθμό που πήρε, ενώ η Χετάφε διατηρήθηκε στο +6 από την αντίπαλό της.