Θέλτα – Λεβάντε 1-1 : Δικαιοσύνη (hls)

Η Λεβάντε είχε τις καλύτερες ευκαιρίες αλλά ξαφνικά βρέθηκε να χάνει από την Θέλτα. Τελικά με σκόρερ τον Μαρτί πήρε την ισοπαλία που άξιζε στο Μπαλάιδος με το τελικό 1-1.

Η Λεβάντε είχε την σπουδαιότερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Μοράλες έδωσε την πάσα στον Ντάνι Γκόμεθ όμως αυτός σε κενή εστία δεν κατάφερε να σκοράρει. Ο λόγος ήταν ο στόπερ Αϊντού βρηκε ελάχιστα την μπάλα πριν την εκτέλεση του Γκόμεθ.

Με την Λεβάντε καλά στημένη αμυντικά η Θέλτα δεν βρήκε φάσεις και το ημίχρονο έληξε δίκαια 0-0.

Η Λεβάντε έχασε άλλες δυο σημαντικές ευκαιρίες με Σον (50′) και Μαρτί (67′) και τιμωρήθηκε…. καθώς στο ίδιο λεπτό ο Τσέρβι έκανε το 1-0 (67′).

Η επίμονη Λεβάντε όμως βγήκε ξανά στην επίθεση και τελικά πήρε την ισοπαλία που άξιζε με το γκολ του Μαρτί (82′).

Θέλτα (4/1/3/2) : Διτούρο – Μάγιο, Αϊντού, Αραούχο (62′ Κάρλος), Γκαλάν – Μπελτράν – Μπράις, Ντένις (62′ Πινέδα), Τσέρβι (77′ Τάπια) – Άσπας, Σάντι Μίνα (86′ Γκαλιάρντο)

Λεβαντε (5/3/2) : Κάρδενας – Μιραμόν, Πιέρ, Ντουάρτε, Κάσερες (75′ Καντέρο), Σον (85′ Κλερκ) – Πέπελου, Μελέρο (75′ Μάλσα), Μπάρντι – Μοράλες (62′ Μαρτί), Ντάνι Γκόμεθ (62′ Ντε Φρούτος)