La Liga: Τα highlights της 22ης αγωνιστικής

Δείτε όλα όσα έγιναν στα γήπεδα της La Liga το τριήμερο.

Εσπανιόλ-Μπέτις: 1-4
14΄ Ντε Τομάς – 31΄ πέν., 53΄ Ιγκλέσιας, 36΄ Ροντρίγκες, 76΄ Γουίλιαν Χοσέ

Η Εσπανιόλ όρθωσε ανάστημα μόνο στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης με την Μπέτις η οποία παρότι έμεινε πίσω στο σκορ πέτυχε σε δεύτερο διαδοχικό ματς τέσσερα γκολ.

Λεβάντε-Κάντιθ: 0-2
34΄ Νεγκρέδο, 74΄ Σάντσεζ

Η Κάντιθ πήρε σπουδαίο διπλό στο Θιουδάδ ντε Βαλένθια απέναντι στην Λεβάντε, ανέπνευσε βαθμολογικά και άφησε την αντίπαλό της στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Βιγιαρεάλ-Μαγιόρκα: 3-0
12΄ αυτ. Ρούσο, 34΄ Τριγκέρος, 87΄πεν. Παρέχο)

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες στο ματς, η Βιγιαρεάλ αγωνιζόμενη χωρίς τον Ζεράρ Μορένο που έμεινε εκτός αποστολής λόγω μυικού προβλήματος.

Σεβίλλη-Θέλτα: 2-2
71΄ Πάπου Γκόμες, 74΄ Τόρες – 37΄ Σέρβι, 40΄ Άσπας

Η Θέλτα απείλησε να σπάσει το αήττητο της Σεβίλλης, αλλά οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο ματς, με το 2-2 όμως να μην τους επιτρέπει να μειώσουν ακόμη περισσότερο τη διαφορά από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης.

Ατλέτικο Μαδρίτης-Βαλένθια 3-2
64΄ Κούνια, 90+1΄ Κορέα, 90+3΄ Ερμόσο – 25΄ Μούσα, 44΄ Ντούρο

Η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε από 0-2 στο ημίχρονο 3-2 τη Βαλένθια και με την δέκατη, επική νίκη στη σεζόν έφτασε τους 36 βαθμούς, τέσσερις λιγότερους από την τρίτη στη βαθμολογία Μπέτις, για την 22η αγωνιστική στην Ισπανία.

Γρανάδα-Οσασούνα: 0-2
65΄ Ντ. Γκαρσία, 90΄ Κ. Γκαρσία

Ακόμα πιο κοντά στον ευρωπαϊκό της στόχο πλησίασε η Οσασούνα μετά την σημαντική εκτός έδρας νίκη που πέτυχε επί της Γρανάδα με 2-0 στο «Λος Κάρμενες».

Ρεάλ Μαδρίτης-Ελτσε: 2-2
82΄ (πεν.) Μόντριτς, +90΄ Μιλιτάο – 42΄ Μπογέ, 76΄ Μιλα

Η Έλτσε έφτασε μια ανάσα από σπάνια νίκη στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου όμως η Ρεάλ Μαδρίτης με δύο γκολ στα τελευταία δέκα λεπτά έσωσε την ισοπαλία από το παιχνίδι και κράτησε το +4 από την Σεβίλλη.

Ράγιο Βαγεκάνο-Αθλέτικ Μπιλμπάο: 0-1
30΄ Σερανο

Η Μπιλμπάο νίκησε με 1-0 στο «Βαγιέκας» την Ράγιο για την 22η αγωνιστική της La Liga.
Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα της Βαγιεκάνο φέτος και η πρώτη για την Μπιλμπάο μετά από 10 επισκέψεις στην Μαδρίτη με ομάδες της πόλης.

Σοσιεδάδ-Χετάφε: 0-0

Η Χετάφε επιβεβαίωσε την αγωνιστική της φόρμα βάζοντας δύσκολα στη Ρεάλ Σοσιεδάδ που έχασε νέο έδαφος στην βαθμολογία.

Αλαβές-Μπαρτσελόνα: 0-1