Βαλένθια-Εσπανιόλ 1-2: Επιτέλους νίκη εκτός (hls)

Η Εσπανιόλ πήρε νίκη με ανατροπή, 1-2 κόντρα στην Βαλένθια στο «Μεστάγια» για την 19η αγωνιστική της La Liga.

Ήταν η πρώτη νίκη για τους Καταλανούς εκτός έδρας μετά από 18 ματς με 5 ισοπαλίες και 13 ήττες.
Ταυτόχρονα η Βαλένθια έχασε ένα αήττητο επτά αγώνων και την ευκαιρία να μπει έστω και προσωρινά στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.
Οι «νυκτερίδες είχαν την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο και δοκάρι στο 9ο λεπτό με κεφαλιά του Ούγκο Ντούρο.
Στην επανάληψη, στο 51’ έκαναν το 1-0 με κεφαλιά του Αλντερέτε μετά από σέντρα του Έλντερ Κόστα.
Το ματς όμως γύρισε σε διάστημα πέντε λεπτών.
Στο 82’ ο Ούγκο Ντούρο ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Γιόφρε Καρέρας.
Εκτός από το πέναλτι αντίκρισε και δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.
Στο 83’ ο Ραούλ ντε Τομάς έκανε το 1-1.
Πέντε λεπτά μετά, στο 88’, ο Πουάδο με κεφαλιά μέσα από την περιοχή έκανε το 1-2.
Στο 90+1 ο Ινάτσο είχε κεφαλιά στο δοκάρι για να κάνει το 2-2 για την Βαλένθια.