Χετάφε – Οσασούνα 1-0: Χρυσή αλλαγή ο Ποβέδα (hls)

Ο Ντάριο Ποβέδα ήρθε από τον πάγκο να χαρίσει μια σπουδαία νίκη για τους Μαδριλένους που ξεκόλλησαν από τον βυθό της βαθμολογίας.

Από δύο φάσεις έφτιαξαν οι δύο ομάδες στο πρώτο φτωχό από ευκαιρίες ημίχρονο, η Χετάφε ήταν καλύτερη και απείλησε με τις κεφαλιές του Ενές Ουνάλ, η Οσασούνα είχε δύο σουτ με τον Ρούμπεν Γκαρθία και το Νάτσο Βιδάλ. Στην επανάληψη η Οσασούνα είχε δύο σπουδαίες ευκαιρίες να σκοράρει όμως το γκολ το έβαλε η Χετάφε. Ο Ντάριο Ποβέδα ήρθε από τον πάγκο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ερέρα μετά από ακόμα μια σέντρα του Νταμιάν Σουάρες (1-0, 93ο λεπτό) με το πρώτο γκολ του 24χρονου με την φανέλα της Χετάφε.

Η Χετάφε για πρώτη φορά κατάφερε να ξεκολλήσει από την επικίνδυνη ζώνη παίρνοντας μεγάλη ανάσα και φτάνοντας τους 15 βαθμούς. Η ομάδα του Κίκε Φλόρες κράτησε ανέπαφη την εστία της για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι, ενώ δεν έχασε για πέμπτο συνεχόμενο. Η Οσασούνα δεν περνάει την καλύτερη της φάση καθώς έμεινε μακριά από το τρίποντο για 9η σερί αγωνιστική.