Βαλένθια – Ατλέτικο Μαδρ. 3-3 : Το δεκάλεπτο του Ούγκο Δούρο

Ο Ούγκο Δούρο μπήκε στο γήπεδο στο 86ο λεπτό και με δύο γκολ σε ένα δεκάλεπτο μετέτρεψε το 1-3 σε 3-3 για να κλέψει βαθμό η Βαλένθια από την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Πρώτο ημίχρονο χωρίς πολλές φάσεις στο Μεστάγια και με τον Σουάρες να αποδεικνύει πόσο καλός εκτέλεστης είναι και να κάνει το 0-1 στο 35ο λεπτό.

Πέτυχε το 14ο γκολ σε 16 ματς απέναντι στην Βαλένθια.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια εντελώς διαφορετική υπόθεση.

Αρχικά η Βαλένθια ισοφάρισε με αυτογκόλ του Σάβιτς μετά από σουτ του Γκέντες (50′) αλλά με την αντίδραση τους οι ροχιμπλάνκος πήγαν μέσα σε δέκα λεπτά στο 1-3.

Ο Γκριεζμάν με γκολάρα πέτυχε το 1-2 (58′) και ο Βερσάλικο με το πρώτο γκολ της καριέρας του στην Λα Λίγκα σημείωσε το 1-3 (60′).

Η Ατλέτικο πήγαινε χαλαρά προς την νίκη προστατεύοντας το αποτέλεσμα αλλά στο γήπεδο μπήκε ο Ούγκο Δούρο στο 85ο λεπτό.

Αρχικά μείωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με εξαιρετικό πλασέ και με κεφαλιά έγραψε το τελικό 3-3 στο έκτο λεπτο των καθυστερήσεων.

Η Βαλένθια παρέμεινε αήττητη για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι εντός έδρας και η Ατλέτικο πέταξε δύο βαθμούς αλλά, κράτησε το εντυπωσιακό αήττητο σερί απέναντι στις νυχτερίδες που φτάνει τα δεκατέσσερα ματς.

Βαλένθια (4/1/4/1) : Σίλεσεν – Φουλκιέ, Ντιακαμπί, Αλντερέτε (86′ Βαγέχο), Γκαγιά – Γκιγιαμόν – Σολέρ, (86′ Κοϊντρεντί), Ράτσιτς (65′ Μούσα), Βας (65′ Αντρέ), Κόστα (86′ Δούρο) – Γκέντες

Ατλέτικο Μαδρ. (3/4/3) : Ομπλακ – Σάβιτς, Χιμένες, Ερμόσο – Τρίπιε (8′ Βερσάλικο), Ντε Πολ (87′ Ερέρα), Κόκε, Καράσκο – Κορέα (73′ Κοντογκμπιά), Γκριεζμάν, Σουάρες (87′ Ζοάο Φέλιξ)