Ατλέτικο Μ. – Μπαρτσελόνα 2-0: Εύκολα (hls)

Η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε εύκολα την Μπαρτσελόνα του Ρόναλντ Κούμαν με 2-0. Τα γκολ οι Λεμάρ και Σουάρες.

Μπαρτσελόνα δίχως φαντασία, δίχως μια ενέργεια που να ξεσηκώνει τον οπαδό της. Η Ατλέτικο Μαδρίτης ομάδα με νεύρο, με ένταση, με ενέργεια και με επιθετικό πλάνο γεμάτο ουσία.

Προειδοποίηση από τον Λεμάρ στο 8′ και τον Ζοάο Φέλιξ στο 17′. Τρίγωνο που βγάζει τετ-α-τετ τον Λεμάρ στο 23′ για να νικήσει τον Τερ Στέγκεν για το 1-0. Άμυνα της Μπαρτσελόνα χαμένη στο γήπεδο.

Ο Σουάρες χάνει τετ-α-τετ στο 28ο λεπτό αλλά δεν συγχωρεί στο 44′ όταν νικά σε τετ-α-τετ τον Τερ Στέγκεν για το 2-0. Λήξη ημιχρόνου σωτηρία για το βατερλό της Μπαρτσελόνα.

Παρά τις αλλαγές προσώπων καμία αλλαγή στην εικόνα του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο. Από μια καλή στιγμή με τον Κουτίνιο (60′) για την Μπαρτσελόνα και τον Φέλιξ (66′) για την Ατλέτικο Μσδρίτης.

Εύκολη νίκη για τους ροχιμπλάνκος. Η Μπαρτσελόνα χρειάζεται σοκ και ένεση ποιότητας για να συνέλθει.

Ατλέτικο Μαδρ. (3/3/2/2) : Όμπλακ – Σάβιτς, Χιμένες, Ερμόσο (81′ Φελίπε) – Γιορέντε, Κόκε, Καράσκο (81′ Λόντι) – Λεμάρ, Ντε Πολ (46′ Τρίπιε) – Φέλιξ (72′ Κορέα), Σουάρες (72’Γκριεζμάν)

Μπαρτσελόνα (4/3/3) : Τερ Στέγκεν – Μινγκέθα (75′ Λ. Ντε Γιόνγκ), Πικέ, Αραούχο, Ντεστ (86’΄Λενγκλέ) – Μπουσκέτς, Νίκο (46′ Σέρχι Ρόμπερτο), Φ. Ντε Γιόνγκ – Γκάβι (75′ Ρίκι Πουτς), Κουτίνιο (64′ Φάτι), Μέμφις