Σεβίλλη-Εσπανιόλ 2-0: Μπορούν και με “10” οι Σεβιγιάνοι (hls)

Η Σεβίλλη αν και έπαιζε από το 65ο λεπτό με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Ντιλέινι, κατάφερε να νικήσει 2-0 την Εσπανιόλ και "έπιασε στη 2η θέση της βαθμολογίας την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς όπως κάνουν συνήθως στην έδρα τους και στο 13′ ο Εν Νεσίρι εκμεταλλεύτηκε τη δημιουργία του Νάβας για να ανοίξει το σκορ. Η Εσπανιόλ είχε ένα εξαιρετικό σουτ του Νταρντέρ που έβγαλε ο Μπόνο και ένα γκολ που ακυρώθηκε για χιλιοστά με τον Ντε Τομάς να είναι εκτεθειμένος, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε με το 1-0 στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Λοπετέγκι προσπάθησε να διαχειριστεί το ματς, αλλά στο 65′ άλλαξαν οι ισορροπίες με τον Ντιλέινι να παίρνει 2 κίτρινες σε δευτερόλεπτα λόγω διαμαρτυρίας και να αφήνει την ομάδα του με 10. Η Εσπανιόλ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Καμπρέρα στο 85′, αλλά ο Μπόνο ήταν εκεί.

2 λεπτά αργότερα η Σεβίλλη κλείδωσε το τρίποντο με τον Ράφα Μιρ που ήρθε από τον πάγκο, να πλασάρει για το τελικό 2-0.