Ρεάλ Μαδρ. – Μαγιόρκα 6-1 : Ξανά στην κορυφή (hls)

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε εύκολα της Μαγιόρκα με 6-1. Προσπέρασε την Ατλέτικο Μαδρίτης και μετά από έξι αγωνιστικές είναι στην κορυφή της Λα Λίγκα. Ο Μπενζεμά έφτασε τα 200 γκολ στην καριέρα του στην Λα Λίγκα.

Από το λάθος του Γκαγιά μόλις στο τρίτο λεπτο, ο Μπενζεμά βγήκε τετ-α-τετ και φυσικά δεν αστόχησε. Από εκεί και πέρα όλα έγιναν εύκολα.

Ο Ασένσιο πέτυχε άλλα δύο γκολ (24′, 29′) απέναντι στην πρώην ομάδα του και δεν τα πανηγύρισε. Ενδιάμεσα ο Λι είχε μειώσει σε 2-1 για την Μαγιόρκα (25′).

Το ημίχρονο έληξε 3-1.

Οι Μαδριλένοι συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και πέτυχαν άλλα τρία τέρματα.

Ο Ασένσιο έφτασε σε χατ-τρικ στο 55ο λεπτό. Ο Μπενζεμα έγινε ο 10ος παίκτης στην ιστορία της Λα Λίγκα με 200 ή περισσότερα γκολ σημειώνοντας το 5-1 στο 78ο λεπτό και ο Ίσκο έκλεισε το σκορ στο 84ο λεπτό.

Η Ρεάλ Μαδρίτης με πέντε νίκες και μια ισοπαλία σε έξι παιχνίδια επέστρεψε στην κορυφή της Λα Λίγκα προσπερνώντας την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Ρεάλ Μαδρ. (4/3/3) – Κουρτουά – Νάτσο (80′ Σάντος), Μιλιτάο, Άλαμπα, Μιγκέλ – Βαλβέρδε, Ασένσιο (72′ Ίσκο), Καμαβινγκά (60′ Μπλανκο) – Ροντρίγκο (72′ Βάσκεθ), Βίνι Τ., Μπενζεμά (80′ Γιόβιτς)

Μαγιόρκα (4/4/2) : Ρέινα – Σάστρε, Βάλιεντ, Ολιβάν, Γκαγιά (59′ Κοστα) – Κούμπο (46′ Μπάμπα), Φέβας (59′ Σάντσεθ), Μπατάλια, Λι – Χόπε (59′ Αμπντόν), Ζούνιορ (76′ Μπουλά)