Χετάφε – Έλτσε 0-1: Αυτό ήταν ντεμπούτο (hls)

Ο Φραν Εσκριμπά κοίταξε στον πάγκο του, είδε τον Λούκας Πέρεθ και αυτός έντεκα λεπτά μετά την είσοδό του στο γήπεδο σκόραρε και έδωσε την πρώτη νίκη της σεζόν στην Έλτσε με 1-0 απέναντι στην απογοητευτική Χετάφε.

Στο Αλφόνσο Πέρεθ το πρώτο ημίχρονο άρχισε… και το πρώτο ημίχρονο τελείωσε. Τόσο απλά.

Χωρίς ιδέες, χωρίς δημιουργία και με το αργό τέμπο που βόλεψε την Έλτσε αρκετά ώστε να μην κινδυνεύσει.

Δεν άλλαξαν πολλά στο δεύτερο ημίχρονο. Η Χετάφε δεν είχε τρόπο να απειλήσει και σταδιακά, με περισσότερη ποιότητα στον πάγκο της, η Έλτσε βρήκε την λύση.

Ο Λούκας Πέρεθ μπήκε στο γήπεδο στο 58ο λεπτό και έντεκα λεπτά αργότερα πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν και δοκάρι με τον Μοχίκα στο 82ο λεπτό. Η Χετάφε για πρώτη φορά στην ιστορία της χάνει και τα τέσσερα παιχνίδια στην αρχή της σεζόν.

Πρώτη νίκη και σημαντική ανάσα για την Έλτσε.

Χετάφε (3/5/2) : Σόρια – Τζενέ, Κουένκα, Ολιβέρα (73′ Νταρίο) – Νταμιάν, Αραμπάρι (32′ Τιμόρ), Μακσίμοβιτς, Αλενιά (73′ Σίλβα), Γιάνκτο – Μάτα (60′ Σάντρο), Γιουνάλ (61′ Βιτόλο)

Έλτσε (3/5/2) : Κασίγια – Γκονζάλεθ, Βερδού, Μπίγκας (58′ Ρόκο) – Παλάσιος, Γκούτι, Μασκαρέιγ (72′ Γκουμπάου), Φιδέλ (86′ Μαρκόνε), Μοχίκα – Μπογέ (58′ Λούκας), Μπενεντέτο (72′ Καρίγιο)