Βιγιαρεάλ-Θέλτα 2-4: Βύθισαν το «κίτρινο υποβρύχιο» οι «κέλτες» (hls)

Εντυπωσιακή νίκη για τη Θέλτα που πλησίασε τη ζώνη των ευρωπαϊκών εισιτηρίων

Η Θέλτα επικράτησε 4-2 της Βιγιαρεάλ (φιναλίστ του Γιουρόπα Λιγκ) εκτός έδρας στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι, ήταν εξαιρετικά παραγωγικοί πράγμα που εξηγεί και το μεγάλης έκτασης σκορ και έφτασαν τους 47 βαθμούς, σκαρφαλώνοντας στη 8η θέση. Από την άλλη πλευρά, η Βιγιαρεάλ παραμένει στην 6η θέση έχοντας 52 πόντους με τους παίκτες του Έμερι να σκέφτονται ήδη τον τελικό με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Γιουρόπα Λιγκ.

Η Θέλτα μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, και στο 19ο λεπτό άνοιξε το σκορ χάρις τον Σάντι Μίνα που έγραψε το 0-1. Εν συνεχεία, η Βιγιαρεάλ πήρε μέτρα στο γήπεδο και έξι λεπτά αργότερα βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει με τον Γκόμες να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα έπειτα από ασίστ του Πένα. Βέβαια, οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με δύο γκολ! Στο 34′ ο Μίνα βρήκε και πάλι δίχτυα ενώ στο 45+3′ ο Μέντες σημείωσε το 1-3 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Έμερι πραγματοποίησε τρεις μαζικές αλλαγές θέλοντας να φρεσκάρει την ομάδα του που χρειαζόταν οπωσδήποτε να σκοράρει κάποιο τέρμα. Ωστόσο, το πέμπτο γκολ της αναμέτρησης ήρθε και πάλι από τους «κέλτες» με τον Σολάρι να διαμορφώνει το 1-4 στο 57ο λεπτό. Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Βιγιαρεάλ μέχρι το τέλος του αγώνα ήταν να μειώσει σε 4-2 έπειτα από εύστοχο πέναλτι του Μορένο που είχε περάσει ως αλλαγή.

Δείτε τα στιγμιότυπα :

Σκόρερ: Γκόμες (25′), Μορένο (87′) – Μίνα (19′,34′), Μέντες (45+3′), Σολάρι (57′)

Βιγιαρεάλ: Ασένχο, Πένα, Αλμπιόλ, Μόρι, Εστούπιναν, Τριγκέρος, Καπού, Παρέχο, Πίνο, Γκόμες, Νίνο.

Θέλτα: Βιλάρ, Σαρισόλ, Ντομίνγκεζ, Αρούχο, Μάλο, Μπέλτραν, Νολίτο, Σουάρες, Σολάρι, Μίνα, Μέντες.