Βαγιαδολίδ-Μπέτις 1-1: Βαθμός “χρυσάφι” για τους γηπεδούχους (hls)

Βαγιαδολίδ και Μπέτις αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, σε έναν μοιρασμένο παιχνίδι, στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι και μόλις στο 10ο λεπτό πέτυχαν γκολ, το οποίοι μετά την χρυσή του VAR ακυρώθηκε για οφσάιντ. Οι άμυνες και των δύο ομάδων ήταν πολύ σφιχτές και δεν επέτρεψαν στους επιθετικούς να δημιουργήσουν πολλές ευκαιρίες. Η σημαντικότερη στιγμή για το πρώτο ημίχρονο ήταν αυτή του 30ού λεπτού. Τότε, ο Κλαούντιο Μπράβο εξουδετέρωσε το δυνατό σουτ του Μίχελ.

Στο δεύτερο μέρος η Μπέτις ξάφνιασε την ομάδα του Σέρτζιο, πετυχαίνωντας ένα πολύ γρήγορο γκολ. Στο 49ο λεπτό ο Γκαρσία με όμορφο χαμηλό σουτ άνοιξε το σκορ. Ωστόσο, η Βαγιαδολίδ δεν επηρεάστηκε, βελτίωσε στην συνέχεια το παιχνίδι της και ισοφάρισε στο 68ο λεπτό με κεφάλια ακριβείας από τον Λούκας Ολάθα, διαμορφώνοντας και το τελικό σκορ.

Η Βαγιαδολίδ (31 βαθμοί) ξέφυγε από τις θέσεις του υποβιβασμού με την σημερινή ισοπαλία, ενώ η Μπέτις (51 βαθμοί) παρέμεινε στην έκτη θέση που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Europa League.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Βαγιαδολίδ: Σάντσες, Βάϊσμαν, Πλάνο, Πέρεζ, Ορεγιάνα, Ολάθα, Μιχέλ, Μέσα, Χιμένεθ, Φερνάντεζ, Ελ Γιαμίκ

Μπέτις: Μπράβο, Κανάλες, Ρουίθ, Ροντρίγκες, Έμερσον, Φεκίρ, Κουαρδάσο, Ιγκλέσιας, Μαντί, Μιράντα, Γκαρσία