Έιμπαρ – Αλαβές 3-0 : Στο κόλπο της παραμονής και πάλι οι γηπεδούχοι (hls)

Πολύ σημαντικό τρίποντο για την Έιμπαρ που παραμένει όμως στη τελευταία θέση

Φωτιά στην υπόθεση της παραμονής στη κατηγορία έβαλε η Έιμπαρ που επικράτησε 3-0 της Αλαβές εντός έδρας για τη 34η αγωνιστική. Οι γηπεδούχοι χάρις τον εκπληκτικό Κίκε που σημείωσε χατ – τρικ έφτασαν τους 26 βαθμούς όντας στη τελευταία θέση, με την Ουέσκα να βρίσκεται ακριβώς από πάνω με 27. Σε ελάχιστα καλύτερη θέση βρίσκεται η Βαγιαδολίδ και η Έλτσε με 30 πόντους ενώ η Αλαβές έμεινε στους 31 μετά τη σημερινή ήττα.

Το πρώτο ημίχρονο, ανήκε ολοκληρωτικά στην Έιμπαρ. Οι γηπεδούχοι, που έψαχναν όσο τίποτα άλλο το τρίποντο, μπήκαν πολύ δυνατά στο γήπεδο και μόλις στο 3ο λεπτό ευτύχησαν να προηγηθούν χάρις σε γκολ του Κίκε μετά από ασίστ του Γκιλ. Παρ’ ότι η κατοχή ήταν απόλυτα μοιρασμένη, οι τελικές ήταν συντριπτικά υπέρ της Έιμπαρ, που τελείωσε τα πρώτα 45 λεπτά έχοντας 12 εκ των οποίων οι 8 ήταν στην εστία. Από την άλλη πλευρά, η Αλαβές κράτησε έναν πιο παθητικό ρόλο στο γήπεδο παρά το γεγονός ότι ακόμα βρίσκεται σε επικίνδυνη θέση όσο αναφορά τον υποβιβασμό.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Έιμπαρ συνέχισε να πιέζει και να δημιουργεί ευκαιρίες. Στο 50′ ο Κίκε έκανε δύο τα τέρματα του και της ομάδας του και έβαλε τις βάσεις για μια πολύ σημαντική νίκη. Εννιά λεπτά αργότερα, αυτή η νίκη κλείδωσε ολοκληρωτικά καθώς ο 31χρονος Ισπανός με το τρίτο του γκολ στο παιχνίδι έγραψε το 3-0 που ήταν και τελικό σκορ της αναμέτρησης. Πραγματικά εντυπωσιακός ο Κίκε που έκανε το πρώτο του χατ – τρικ στη σεζόν έχοντας συνολικά 9 γκολ.