Δίκαιες νίκες για Θέλτα και Σεβίλλη (hls)

Παραμένει ζωντανή στο κυνήγι του τίτλου η Σεβίλλη, έχουν εξασφαλίσει την παραμονή Θέλτα, Οσασούνα και Γρανάδα.

Θέλτα – Οσασούνα 2-1

Η Οσασούνα ήταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο, όμως η Θέλτα πήρε εντέλει τους τρεις βαθμούς, λόγω της αποτελεσματικότητας της. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο 1ο ημίχρονο δημιούργησαν 6 ευκαιρίες για γκολ, επέβαλαν τον ρυθμό τους και στο 42ο λεπτό πήραν προβάδισμα. Το τέρμα σημείωσε ο συνήθης ύποπτος Ιάγο Άσπας με όμορφο σουτ μέσα από την περιοχή.

Στο 2ο μέρος η ομάδα του Αρασάτε κυριάρχησε. Έπαιξε ποδόσφαιρο κατοχής, έλεγξε το παιχνίδι και είχε αρκετές ευκαιρίες να φέρει το ματς στα ίσια. Όμως κόντρα στην ροή του αγώνα ο Μουρίγιο (64′) έκανε το 2-0 και έβαλε τέλος στην υπόθεση νίκη. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο 77ο λεπτό με πέναλτι του Ρομπέρτο Τόρες.

Οι ενδεκάδες των ομάδων:

Θέλτα: Μέντεζ, Βιλάρ, Τάπια, Σουάρεζ, Νολίτο, Μουρίγιο, Μίνα, Μάλο, Φοντάν, Ασπας, Άιντο

Οσασούνα: Χερέρα, Ρονκάλια, Ρομάλιο, Οιέρ, Μονκαγιόλα, Γκαρσία Ο., Γκαρσία Ρ., Κρούθ, Μπούντιμιρ, Μπράσανατς, Μπάρχα

Σεβίλλη – Γρανάδα 2-1

Απόλυτα δίκαιο το αποτέλεσμα. Η ομάδα του Λοπετέγκι ήταν απόλυτα συγκεντρωμένη από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, έπαιξε όμορφο ποδόσφαιρο και έφτασε σε μια σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας. Οι Σεβιγιάνοι ήταν αρκετά δημιουργικοί και είχαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 16ο λεπτό ο Ιβάν Ράκιτιτς με πέναλτι, ενώ το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσε ο Λούκας Οκάμπος στο 53ο λεπτό, φτάνοντας τα 5 τέρματα την φετινή χρονιά στο Ισπανικό πρωτάθλημα. Η Γρανάδα μείωσε στο 90ο λεπτό με πέναλτι του Σολδάδο.

Σεβίλλη: Σούσο, Ράκιτιτς, Οκάμπος, Νάβας, Κουντέ, Γκόμες, Φερνάντο, Ντε Γιουνγκ, Μπόνο, Ακούνια

Γρανάδα: Σάντσες, Σουάρεζ, Σίλβα, Πουέρτας, Νέβα, Πέρεζ, Κένεντι, Ερέρα, Γκοναλόνς, Φουλκιέρ, Ντίας