Ουέσκα – Χετάφε 0-2 : Κέρδισαν και ξεμπέρδεψαν οι φιλοξενούμενοι (hls)

Η Χετάφε κέρδισε την Ουέσκα και κατά πάσα πιθανότητα την παραμονή της στην κατηγορία

Νίκη που την βγάζει για τα καλά από τον “μπελά” του υποβιβασμού έκανε λίγο νωρίτερα η Χετάφε στην έδρα της Ουέσκα επικρατώντας 2-0. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τους 31 βαθμούς αυξάνοντας την διαφορά τους από την επικίνδυνη ζώνη στους τέσσερις πόντους. Από την άλλη, η Ουέσκα έμεινε στους 27 όντας στην προτελευταία θέση και απ’ ότι φαίνεται δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι είχαν μεν την κατοχή αλλά δεν κατάφερναν σε καμία στιγμή να απειλήσουν επί της ουσίας την εστία της Χετάφε. Αντιθέτως, οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο απείλησαν αλλά βρήκαν και τον δρόμο προς τα δίχτυα με την συμπλήρωση 20 λεπτών στο παιχνίδι. Ο Μάτα έκανε το σουτ, ο τερματοφύλακας της Ουέσκα έδιωξε την μπάλα στέλνοντας την όμως στα πόδια του Ουνάλ που σκόραρε για 4η φορά στο φετινό Ισπανικό πρωτάθλημα. Σκορ ημιχρόνου : 0-1.

Μάλιστα, με το ξεκίνησα του δευτέρου μισού η Χετάφε κλείδωσε την υπόθεση νίκη χάρις και πάλι τον Ουνάλ ο οποίος πέτυχε το δεύτερο τέρμα του στο παιχνίδι στο 52′ και έγραψε το 2-0. Από εκεί και πέρα, οι φιλοξενούμενοι “έσβησαν” το παιχνίδι, η Ουέσκα ήταν ανήμπορη να αντιδράσει και κάπως έτσι ο αγώνας τελείωσε με την Χετάφε να σημειώνει μια νίκη που ουσιαστικά την κρατάει στην κατηγορία. Τελικό σκορ : 0-2

Ουέσκα (Μαρτίν) : Φερνάντες, Βάβρο, Πουλίδο, Ινσούα, Λόπες, Φερέιρο, Παράδα, Σεόνε, Γκαλάν, Ραμίρες, Βιθέντε

Χετάφε (Χιμένεθ) : Σορία, Σουάρες, Μιραμόντες, Τιμόρ, Ντακομάν, Νιομ, Αραμπάρι, Μακσίμοβιτς, Σουσουρέλα, Μάτα, Ουνάλ.