Ισόπαλο το “clasico”

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν καλύτερη, αλλά η Μπαρτσελόνα έχει το πάνω χέρι για την κατάκτηση του Σούπερ Καπ, μετά το 2-2 στο "Σαντιάγκο Μπερναμπέου".

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν καλύτερη, αλλά η Μπαρτσελόνα έχει το πάνω χέρι για την κατάκτηση του Σούπερ Καπ, μετά το 2-2 στο “Σαντιάγκο Μπερναμπέου”.

Ο Γκουαρδιόλα προτίμησε να κρατήσει στον πάγκο τους Πικέ, Τσάβι, Πέδρο και Μπουσκέτς, παίκτες που θεωρούνται βασικοί και αναντικατάστατοι, αντίθετα ο Μουρίνιο έριξε στη μάχη ό,τι καλύτερο υπάρχει στο… οπλοστάσιο του.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της και παράλληλα έδειξε και ένα διαφορετικό πρόσωπο από αυτό της περσινής σεζόν. Στόχος της “βασίλισσας” δεν ήταν απλά να καταστρέψει το παιχνίδι της Μπαρτσελόνα, αλλά να επιβάλλει το δικό της ρυθμό, κάτι που πέτυχε.

Μπενζεμά, Οζίλ και Κριστιάνο Ρονάλντο είχαν καλή συνεργασία και μάλιστα οι δύο πρώτοι ήταν οι πρωταγωνιστές του πρώτου γκολ της Ρεάλ. Ο Γάλλος έφυγε στην αντεπίθεση, πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Γερμανό, ο οποίος φρόντισε να μην αστοχήσει και να βάλει από νωρίς την ομάδα του οδηγό στο σκορ.

Η Μπαρτσελόνα με σβηστές τις μηχανές όχι μόνο δεν μπορούσε να απειλήσει τον Κασίγιας, αλλά αδυνατούσε να διώξει την πίεση από την περιοχή του Βαλντές. Παρόλα αυτά η πρωταθλήτρια Ευρώπη βρήκε λύσεις. Στην πρώτη ευκαιρία της στο παιχνίδι κατάφερε να ισοφαρίσει με εκπληκτικό σουτ του Βίγια στο 35′. Δέκα λεπτά αργότερα και λίγο πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, ο Μέσι ανάμεσα σε τρεις παίκτες της Ρεάλ πήρε την μπάλα και με σουτ την έστειλε στα δίχτυα.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος. Παρότι ακόμα δεν έχει ξεκινήσει το πρωτάθλημα στην Ισπανία η Ρεάλ Μαδρίτης παρουσίασε υψηλό βαθμό ετοιμότητας, σε αντίθεση με την Μπαρτσελόνα. Στο 55′ ο Τσάμπι Αλόνσο με σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσα και επανέφερε τον ενθουσιασμό στο στρατόπεδο της “βασίλισσας”.

Το γήπεδο… έγειρε ξανά με τους παίκτες του Ζοζέ Μουρίνιο να “πυροβολούν” ασταμάτητα την εστία του Βαλντές, ο οποίος πραγματοποίησε δύσκολες αποκρούσεις. Η μοναδική φορά που η Μπαρτσελόνα απείλησε στο δεύτερο μέρος, ήταν με φάουλ του Μέσι στα τελευταία λεπτά.

Ετσι το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος και πλέον η Μπαρτσελόνα παρόλο που δεν έθελξε με την απόδοση της, έχει το πλεονέκτημα για την κατάκτηση του πρώτου τίτλου της σεζόν στην Ισπανία.

Πολλά λάθη από τον διαιτητή του αγώνα, ο οποίος δεν καταλόγισε από ένα πέναλτι σε κάθε ομάδα, ενώ θα μπορούσε να είχε αποβάλει τους Κεντίρα, Τσάμπι Αλόνσο, Μαρσέλο από τη Ρεάλ και τον Σάντσες από την Μπαρτσελόνα.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζοζέ Μουρίνιο): Κασίγιας, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Πέπε, Καρβάλιο, Τσάμπι Αλόνσο, Κεντίρα (58′ Καγιεχόν), Οζίλ, Ρονάλντο, Ντι Μαρία (52′ Κοεντράο), Μπενζεμά (81′ Ιγκουαΐν).
Πάγκος: Αντάν, Βαράνε, Αρμπελόα, Κακά, Καγιέχον, Κοεντράο, Ιγκουαΐν

Μπαρτσελόνα (Πεπ Γκουαρδιόλα): Βαλντές, Άλβες, Αμπιντάλ, Μασεράνο, Αντριάνο (60′ Πικέ), Αλκάνταρα (57′ Τσάβι), Κεϊτά, Ινιέστα, Αλέξις, Μέσι, Βίγια (73′ Πέδρο).
Πάγκος: Πίντο, Πικέ, Φοντάς, Μπουσκέτς, Ντος Σάντος, Τσάβι, Πέδρο

Η εξέλιξη του αγώνα

90′ Τέλος αγώνα

90′ Κίτρινη στον Κοεντράο

86′ Ο Πέδρο ανατράπηκε στην περιοχή από τον Μαρσέλο και πάλι ο διαιτητής λανθασμένα δεν καταλόγισε το πέναλτι

83′ Ο Βαλντές πεσμένος στο έδαφος άπλωσε το χέρι του, ο Κριστιάνο Ρονάλντο βρέθηκε στο έδαφος, αλλά ο διαιτητής λανθασμένα δεν έδειξε την άσπρη βούλα

79′ Φάουλ Μέσι, η μπάλα έφυγε λίγα μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι

77′ Κίτρινη στον Τσάμπι Αλόνσο για φάουλ στον Μέσι

68′ Σουτ Ρονάλντο μέσα από την περιοχή, ο Βαλντές μπλόκαρε

67′ Σουτ Ρονάλντο έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε πόδι αμυντικού και κατέληξε στην εξωτερική μεριά των διχτύων

66′ Σέντρα Οζίλ από αριστερά, Κεφαλιά του αμαρκάριστου Μπενζεμά στην καρδιά της άμυνας, ο Βαλντές μπλόκαρε

65′ Γυριστό σουτ του Ρονάλντο από τα αριστερά της περιοχής, ο Βαλντές έδιωξε δύσκολα

64′ Φάουλ Ρονάλντο, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι

56′ Φάουλ Τσάμπι Αλόνσο από αριστερά, άστοχή έξοδος του Βαλντές, ο Μπενζεμά στο δεύτερο δοκάρι “έπιασε” την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα από τη γραμμή του τέρματος

56′ Κίτρινη στον Σάντσες για χέρι

55′ ΓΚΟΟΟΟΛ 2-2: Ο Πέπε έστρωσε στον Τσάμπι Αλόνσο, ο οποίος με συρτό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Βαλντές

46′ Ερναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45′ Τέλος ημιχρόνου

45′ ΓΚΟΟΟΟΛ 1-2: Ο Μέσι ανάμεσα από Κεντίρα, Πέπε και Καρβάλιο πήρε την μπάλα, πλάσαρε τον Κασίγιας μέσα από την περιοχή και έβαλε την Μπαρτσελόνα οδηγό στο σκορ

41′ Λάθος του Αμπιντάλ, ο Οζίλ έβγαλε σε θέση βολής τον Μπενζεμά, αλλά ο Μασεράνο με τάκλιν κατάφερε να αλλάξει την πορεία της μπάλας και να τη στείλει κόρνερ

35′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ 1-1: Ο Βίγια με εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή και από αριστερά έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του Κασίγιας

31′ Ο Κεντίρα κράτησε τον Σάντσες από πίσω και γι αυτή του την ενέργεια αντίκρισε την κίτρινη κάρτα

28′ Σουτ Μπενζεμά έξω από την περιοχή, ο Βαλντές μπλόκαρε

26′ Ο Κεντίρα σήκωσε επικίνδυνα το πόδι και βρήκε στο κεφάλι τον Αμπιντάλ, αλλά ο διαιτητής δεν έβγαλε την κάρτα από το τσεπάκι του

15′ Σουτ Κριστιάνο Ρονάλντο έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Βαλντές

13′ ΓΚΟΟΟΟΛ 1-0: Αντεπίθεση της Ρεάλ Μαδρίτης, ο Μπενζεμά έβγαλε σε θέση βολής τον Οζίλ, ο οποίος πλάσαρε τον Βαλντές από το σημείο του πέναλτι και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του

9′  Σέντρα Κριστιάνο Ρονάλντο από αριστερά, κεφαλιά του Μπενζεμά μέσα από τη μικρή περιοχή, ο Βαλντές με υπερένταση έδιωξε με τα ακροδάχτυλα εκπληκτικά σε κόρνερ

2′ Σουτ Μπενζεμά έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και πέρασε λίγα μέτρα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βαλντές