Kύπελλο Ολλανδίας: Άνετες προκρίσεις για Άγιαξ και PSV

Άγιαξ και Αϊντχόφεν προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ολλανδίας.

Με τις Φέγενορντ και Αϊντχόφεν να έχουν ήδη πιάσει… θέση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ολλανδίας (έχοντας στην «παρέα» τους και την Σπάκενμπουρχ της Β’ Ολλανδίας), ο Άγιαξ δεν θα μπορούσε να… λείπει απ’ το «καρέ» της τελικής τετράδας της διοργάνωσης, παίζοντας όσο σοβαρά χρειαζόταν για να νικήσει εύκολα την Ντε Χράαφσχαπ (ομάδα Β’ Κατηγορίας) με 3-0 στο «De Vijverberg».

Οι ποδοσφαιριστές του «Αίαντα» τελείωσαν το θέμα της πρόκρισης απ’ το πρώτο ημίωρο, όταν προηγήθηκαν με 2-0 χάρις στα τέρματα των Σάντσες στο 12′ (από ασίστ του Μπρομπέι) και Μπερχβάιν στο 26′ (από πάσα του Κούντους). Στο δεύτερο 45λεπτο ο Άγιαξ έκανε διαχείριση του προβαδίσματος του και σημείωσε και τρίτο γκολ με τον (κορυφαίο παίκτη του στο ματς) Μπρομπέι στο 78ο λεπτό.

Η Αϊντχόφεν νωρίτερα είχε προκριθεί με νίκη 3-1 επί της Ντεν Χάαχ.

Η ομάδα του Ρούουντ Φαν Νίστελροϊ «καθάρισε» με την πρόκριση πριν από το ημίωρο, όταν προηγήθηκε με 2-0 χάρις στα τέρματα των Μπακαγιόκο (12′) και Τιλ (21′). Στο 54′ ο Σανγκαρέ ανεβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα ο Σελούκι στο 56′.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ολλανδίας:

Ουτρέχτη-Σπάκενμπουρχ 1-4

Χιρενφέιν-Φέγενορντ 0-1

Αϊντχόφεν-Ντεν Χάαχ 3-1

Ντε Χράαφσχαπ -Άγιαξ 0-3