Κύπελλο Ολλανδίας: Πρόκριση με Παυλίδη για Άλκμααρ

Ο Βαγγέλης Παυλίδης συνεχίζει να γεμίζει γκολ τις αντίπαλες εστίες στα ολλανδικά γήπεδα, βρίσκοντας δίκτυα και στο εμφατικό (εκτός εδρας) 4-1 της Αλκμάαρ επί της Εξέλσιορ, για τους "32" του Κυπέλλου Ολλανδίας.

Ο διεθνής Έλληνας επιθετικός σημείωσε το 4ο γκολ της ομάδας του στο 79′, με τους Όντγκααρντ (13′), Ντε Βιτ (35′ από ασίστ του Παυλίδη) και Κάρλσον (39′) να έχουν “καθαρίσει” την πρόκριση απ’ το πρώτο ημίχρονο. Στο 32′ είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Χαρούς για τους γηπεδούχους, ενώ σε όλο το 90λεπτο αγωνίστηκε (ως στόπερ) κι ο Παντελής Χατζηδιάκος.

Η έκπληξη της φάσης των “32” ήρθε από την ερασιτεχνική (Γ’ Κατηγορίας) Ντε Τρέφερς που νίκησε με 1-0 την Καμπούρ της Eredivisie και την “πέταξε” εκτός συνέχειας. Το μοναδικό τέρμα σημείωσε στο 30′ ο Ντεν Ντέκερ.

Εύκολα προκρίθηκε και ο Άγιαξ με το άνετο 2-0 στην έδρα της Ντεν Μπος. Οι Τάντιτς (20′, πέναλτι) και Τέιλορ (52′) “τελείωσαν” με συνοπτικές διαδικασίες την πρόκριση για τον “Αίαντα” στους “16” της διοργάνωσης.