Άγιαξ-PSV 0-4: Mε Μαντουέκε “σκόρπισε” τον Αίαντα (hls)

Η PSV με το νεαρό Μαντουέκε να επιτυγχάνει 2 γκολ, νίκησε τον Άγιαξ 4-0 στην Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα και κατέκτησε το σούπερ καπ, πρώτο τίτλο της σεζόν στην Ολλανδία.

Το ξεκίνημα ήταν εντυπωσιακό με το νεαρό Άγγλο να περνάει όποιον βρίσκει μπροστά του και με δυνατό αριστερό να ανοιγεί το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό. 2 λεπτά αργότερα ο Μπεργχάουζ είχε δοκάρι για τον Άγιαξ.

Στο 14′ ακυρώθηκε μέσω VAR το γκολ του Αλέρ, καθώς ο Ταλιαφίκο που έδωσε την ασίστ ήταν ελάχιστα μπροστά από τον Ραμάλιο. Ο Άγιαξ πήρε μπάλα έγινε απειλητικός, αλλά ο αέρινος Μαντουέκε χτύπησε ξανά στην κόντρα στο 29ο λεπτό κάνοντας το 0-2.

Ο Ταλιαφίκο γκρέμισε τις ελπίδες της ομάδας του καθώς αποβλήθηκε στο 40′ για εγκληματικό μαρκάρισμα στον Ραμάλιο.

Με ποδοσφαιριστή παραπάνω η PSV “έσβησε” το ματς κρατώντας εύκολα το 0-2 και μάλιστα έχασε κι άλλες ευκαιρίες με Φαν Χίνκελ και Μαντουέκε. Ο Βερτέσεν ήρθε από τον πάγκο για το 0-3 στο 76′, για να βάλει το κερασάκι στην τούρτα ο Γκέτσε, 1 λεπτό πριν το τέλος, διαμορφώνοντας το τελικό 0-4.

Αυτό ήταν το 12ο τρόπαιο Γιόχαν Κρόιφ για την PSV, που είναι η πολυνίκης του θεσμού.