Ράθινγκ Σανταντέρ-Λεγκανές 2-1: Νίκη-οξυγόνο και έξοδος από την επικίνδυνη ζώνη (hls)

Η Ράθινγκ πέτυχε σπουδαία νίκη 2-1 επί της Λεγκανές και μετά από καιρό βάζει 4 ομάδες από κάτω της στην προσπάθεια για να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Η Λεγκανές ξεκίνησε εντυπωσιακά και στο πρώτο 20λεπτο είχε χάσει ήδη 4 ευκαιρίες δείχνοντας αποφασισμένη για το διπλό. Όλα άλλαξαν όμως από το 27′ κι έπειτα όταν οι γηπεδούχοι κέρδισαν κόρνερ στην πρώτη τους τελική στο ματς και ο Μπατούρινα άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ.

Οι φιλοξενούμενοι ακούμπησαν το 1-1 με τον Μουνιόθ στις καθυστερήσεις , αλλά ο Παρέρα σταμάτησε το πλασέ του αρχηγού της Λεγκανές. Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ήρθε το 2-0. Ο Ράμπα έχασε την μπάλα κοντά στην περιοχή της ομάδας του, ο Βιθέντε σέρβιρε στο δεύτερο δοκάρι και ο Μπούλα σκόραρε με ευκολία.

Η Λεγκανές αντέδρασε με το ωραίο γκολ του Αρνάιθ για το 2-1 στο 68′, αλλά η ανόητη αποβολή του Νέγιου που χτύπησε εκτός φάσης τον Βιθέντε στο 72′ της στέρησε κάτι καλύτερο στην αναμέτρηση.