Τζιρόνα – Τενερίφη 0-1 : Κλείδωσε την τέταρτη θέση (hls)

Σπουδαία νίκη για την Τενερίφη στην εδρα της Τζιρόνα με 1-0 με σκόρερ τον Μάριο. Φαβορί για την τέταρτη θέση η ομάδα του Ραμίς.

Η Τενερίφη είναι η ομάδα με την καλύτερη συγκομιδή βαθμών εκτός έδρας και με την καλύτερη άμυνα στο πρωτάθλημα.

Με την άμυνά της κράτησε μακριά στο πρώτο ημίχρονο την Τζιρόνα που είχε την κατοχή της μπάλας και μια καλή στιγμή με τον Μαρτίν αλλά έσωσε ο Σοριάνο (19′).

Στην μοναδική καλή στιγμή της στο πρώτο ημίχρονο η Τενεριφη προηγήθηκε με την κεφαλιά του Μάριο από σέντρα του Γκαγέγκο (40′).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ρίσκαραν, άλλαξαν σχήμα και πρόσωπα και βρήκαν δυο ευκαιρίες με τους Αρναου (46′) και Στουάνι (76) αλλά και τις δύο φορές ο Μεγιότ πάνω στην γραμμή έσωσε για τους φιλοξενούμενους.

Το τελικό 0-1 σημαίνει ότι η Τενερίφη κλειδώνει σε μεγάλο βαθμό την τέταρτη θέση της βαθμολογίας ενώ η Τζιρόνα συνεχίζει την μάχη για παρουσία στα Playoffs.

Τζιρόνα : Χουάν Κάρλος – Μπουένο, Μπερνάρντο (65′ Σάιθ), Χουάνπε – Αρνάου, Αλέις Γκαρθία, Γιουνκά (65′ Ιθκέρδο) – Μαρτίν, Γκαρθία (77′ Μπούστος) – Μπαένα, Στουάνι

Τενερίφη : Σοριάνο – Μεγιότ, Ρουίθ, Λεόν, Πομάρες – Ελάντι (69′ Μουρ), Σανθ, Λαρέα (46′ Αλεξ), Μογέχο – Γκαγέγκο (89′ Σίπτσιτς), Μάριο (69′ Αντρές)