Ουέσκα – Σαραγόσα 1-1 : Αντίο Playoffs (hls)

Το 12ο ντέρμπι της Αραγονίας στον 21ο αιώνα δεν είχε νικητή. Το 1-1 αφήνει μακριά από τα Playoffs της ανόδου Ουέσκα και Σαραγόσα.

Προσέλευση ρεκόρ στην ιστορία για το Ελ Αλκοράθ καθώς 9000 θεατές έδωσαν το παρών στο 12ο ντέρμπι της Αραγονίας στον 21ο αιώνα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν λίγο καλύτερο για τους γηπεδούχους αλλά και οι δύο ομάδες σκόραραν από ένα γκολ στις καλύτερες στιγμές του, σε στημένες μπάλες.

Ο Σεοάνε έκανε το 1-0 με δυνατό σουτ για τους γηπεδούχους (31′) και ισοφάρισε ο Ιβάν Αθόν (38′) για την Σαραγόσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο καλύτερη η Σαραγόσα αλλά δεν απείλησε ουσιαστικά ενώ οι γηπεδούχοι άγγιξαν το τρίποντο στην μοναδική τους φάση αλλά η κεφαλιά του Μίκελ πήγε στο δοκάρι (90+3).

Το τελικό 1-1 δεν βοηθά κανέναν στην προσπάθεια να πλησιάσει τις θέσεις που οδηγούν στα Playoffs.

Ουέσκα (4/4/1/1) : Αντρές – Αντρέι (83′ Φερέιρο), Ινσούα, Μίκελ, Μιγκέλ – Χοακίν (63′ Βαλεντίν), Τιμόρ (46′ Ρίκο), Μοσκουέρα, Ματέου (46′ Ζούνιορ) – Σεοάνε – Εσκρίτσε (63′ Ποβέδα)

Σαραγόσα (4/4/2) : Άλβαρες – Γκάμεθ, Φρανθές, Ζαΐρ, Τσαβαρία – Μπερμέχο, Θαπατέρ, Εουζένι (75′ Πούτσε), Βάδα (47′ Φράντσο) – Σαμπίν (46′ Άλβαρο), Ιβάν Αθόν (59′ Νάνο, 80′ Νιέτο)