Προβάδισμα Ατρόμητου, αλλά…

Το γκολ του Σανκαρέ με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 2-1, αφήνει ανοικτούς λογαριασμούς για Ατρόμητο και Ολυμπιακό Βόλου. Ξεκίνησε η... ρεβάνς (video)

Το γκολ του Σανκαρέ με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 2-1, αφήνει ανοικτούς λογαριασμούς για Ατρόμητο και Ολυμπιακό Βόλου. Η ομάδα του Περιστερίου, στον, ιστορικό και για τους δύο συλλόγους ημιτελικό, είχε καταφέρει να προηγηθεί 2-0 με τα γκολ των Μπαζίνσκι (10΄), Νεμπεγλέρα (61΄), όμως οι Βολιώτες κατάφεραν να μειώσουν και να μείνουν στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Ο Γιώργος Δώνης παρέταξε τον Ατρόμητο με το αγαπημένο του 4-3-3. Ο Μιχαηλίδης ήταν στο τέρμα και μπροστά του στην άμυνα ήταν από δεξιά προς τα αριστερά οι Σκόνδρας, Ολιβέιρα, Μπαζίνσκι, Νάστος. Στο κέντρο ήταν οι Νεμπεγλέρας, Σφακιανάκης, Σαρμιέντο και στην επίθεση οι Καμαρά, Σαγκανόφσκι, Αναστασάκος.

Από την άλλη πλευρά ο Μάκης Κατσαβάκης προτίμησε το 4-2-3-1. Ο Γιακούποβιτς κάτω από τα δοκάρια και τετράδα στην άμυνα οι Σέλεζι, Σανκαρέ, Ντολεζάι, Ζαραδούκας. Αμυντικά χαφ ήταν οι Αλβάρες, Ρόκας και μπροστά τους οι Ουμπίντες, Μπρέσκα, Καπετάνος και προωθημένος ο Μάρτιν.

Από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ατρόμητος έδειξε να πατάει καλύτερα στο βρεγμένο χορτάρι και προσπάθησε να πάρει τα ηνία του αγώνα. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη, όχι απλά κατάφερε τον σκοπό της, αλλά πραγματικά θα μπορούσε από το πρώτο μισό του αγώνα να έχει πάρει προβάδισμα ακόμα και για την πρόκριση.

Οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη και πραγματικά μόνο από την αστοχία των παικτών του Ατρόμητου η εστία του Ολυμπιακού Βόλου γλίτωσε από περισσότερα γκολ. Δέχτηκε ένα από τον Σαγκανόφσκι, ενώ ο Σφακιανάκης στην εκπνοή του ημιχρόνου σημάδεψε το δοκάρι.

Σε αυτό το χρονικό σημείο, ο μοναδικός ίσως παίκτης του Ολυμπιακού Βόλου που προσπάθησε για το καλύτερο ήταν ο Σανκαρέ, που δέσποζε στην άμυνά του και απέτρεψε από τους παίκτες του Δώνη να πανηγυρίσουν περισσότερες επιτυχίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος έδειξε να μένει από δυνάμεις. Ταυτόχρονα ο Ολυμπιακός Βόλου γνώριζε ότι αν ήθελε να μείνει στο παιχνίδι της πρόκρισης θα έπρεπε να ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή του.

Βέβαια στο ποδόσφαιρο παίζει μεγάλο ρόλο και το ταλέντο των παικτών. Και ο Ανρί Καμαρά αποφάσισε να ξεδιπλώσει όλες τις πτυχές του δικού του, όταν με την εκπληκτική κούρσα που έκανε, σέρβιρε το γκολ στον Νεμπεγλέρα με το οποίο ο Ατρόμητος έδειξε ικανός να πάρει το σκορ πρόκρισης.

Μετά το 2-0 όμως, οι παίκτες του Δώνη οπισθοχώρησαν χωρίς ουσιαστικό λόγο, με αποτέλεσμα αυτοί του Κατσαβάκη να βρουν τον τρόπο να φτάσουν στο 2-1 με τον Σανκαρέ και πλέον να έχουν μεγάλες ελπίδες πρόκρισης στον τελικό.

Η εξέλιξη του αγώνα

90′ Τέλος αγώνα

89′ Ο Μελισσάς στη θέση του Καμαρά

89′ Γυριστό σουτ του Σολάκη, ο Μιχαηλίδης έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ

87′ Ο Μπρίτο στη θέση του Αναστασάκου

86′ Κίτρινη στον Μπαζίνσκι για διαμαρτυρία

85′ Κίτρινη στον Σολάκη για διαμαρτυρία

83′ Ο Σολάκης στη θέση του Μάρτιν

82′ Κίτρινη στον Νέμεθ

80′ ΓΚΟΟΛ 2-1 Ο Ουμπίντες εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Σανκαρέ σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

79′ Ο Ντολεζάι αμαρκάριστος στο σημείο του πέναλτι επιχείρησε το σουτ., ο Μιχαηλίδης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ

72′ Ο Ακόστα στη θέση του Καπετάνου

71′ Αναστασάκος και Καμαρά άλλαξαν ωραία την μπάλα, ο τελευταίος έφυγε στην αντεπίθεση, επιχείρησε το σουτ πιεζόμενος από τον Ντολεζάι, αλλά η “στρογγυλή θεά” πέρασε ξυστά από το δεξί δοκάρι

61′ ΓΚΟΟΛ 2-0 Ο Καμαρά πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, δεν έπεσε ακόμα και όταν προσπάθησε να τον κρατήσει ο Σέλεζι, γύρισε από τα αριστερά της περιοχής και ο Νεμπεγλέρας από τα δεξιά με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

55′ Φάουλ Σαγκανόφσοι, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι

53′ Αντεπίθεση του Ατρομήτου, ο Καμαρά “τσίμπησε” την μπάλα και έβγαινε απέναντι από τον Γιακούποβιτς, αλλά ο Ντολεζάι τον γκρέμισε έξω από την περιοχή και αντίκρισε την κίτρινη κάρτα

50′ Σέντρα Ζαραδούκα από αριστερά, ο Μάρτιν με κεφαλιά ψαράκι έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Μιχαηλίδη

48′ Ατομική ενέργεια του Αλβάρες, ο οποίος άντεξε από το μαρκάρισμα των Νεμπεγλέρα, Μπαζίνσκι, επιχείρησε το σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα πλάγια

46′ Ο Νέμεθ στη θέση του Μπρέσκα

46′ Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45′ Τέλος ημιχρόνου

45+ Ο Νεμπεγλερας εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, ο Μπαζίνσκι από τα αριστερά της περιοχής γύρισε με το κεφάλι και ο Σφακιαννάκης μέσα από τη μικρή περιοχή με σουτ “σημάδεψε” το οριζόντιο δοκάρι

42′ Κίτρινη στον Αναστασάκο για φάουλ στον Αλβάρες

36′ Κίτρινη στον Νεμπεγλέρα για φάουλ στον Αλβάρες

31′ Σέντρα Νεμπεγλέρα από αριστερά, ο Σφακιανάκης στο πρώτο δοκάρι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στον αμαρκάριστο Αναστασάκο, αλλά ο τελευταίος με τον ίδιο τρόπο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γιακούποβιτς

28′ Φάουλ Καπετάνου, η μπάλα έφυγε λίγα μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι

24′ Ο Σαρμιέντο με κάθετη μπαλιά έβγαλε τον Ατρόμητο στην αντεπίθεση. Σαγκανόφσκι και Καμαρά βγήκαν μόνοι με τον Ζαραδούκα, αλλά ο σκόρερ των γηπεδούχων στην προσπάθεια του να πασάρει στον συμπαίκτη του, “σημάδεψε” τον αμυντικό του Ολυμπιακού Βόλου

22′ Κόρνερ Νεμπεγλέρα από τα δεξιά, κεφαλιά του Ολβέιρα, η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι

21′ Ο Σκόνδρας επιχείρησε το σουτ από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Σανκαρέ, ο οποίος είχε κάνει το τάκλιν, και πέρασε πάνω από το δοκάρι

15′ Σουτ Ουμπίντες από τα αριστερά της περιοχής, ο Μιχαηλίδης έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε

13΄Ατομική ενέργεια και σουτ του Καμαρά από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα έφυγε λίγα μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι

10′ ΓΚΟΟΟΛ 1-0 Ο Σαρμιέντο έβγαλε την κάθετη μπαλιά, ο Καμαρά από το σημείο του πέναλτι “έσπασε” την μπάλα λίγο πιο δεξιά που βρισκόταν ο Σαγκανόφσκι. Ο τελευταίος βγήκε απέναντι από  τον Γιακούποβιτς και με πλασέ έβαλε τον Ατρόμητο οδηγό στο σκορ

10′ Σέντρα Καμαρά από αριστερά, κεφαλιά του Σαρμιέντο, ο Γιακούποβιτς έπεσε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε

8′ Φάουλ Ούμπιντες από μακριά, η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι

6′ Κίτρινη στον Μάρτιν για φάουλ στον Μπαζίνσκι

3′ Ο Νεμπεγλέρας επιχείρησε το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Σελέζι με τους γηπεδούχους να ζητούν πέναλτι για χέρι. Ο κ. Κωνσταντινέας κοντά στη φάση έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι

3′ Αντεπίθεση του Ατρομήτου, ο Καμαρά έβαλε στην πλάτη του τον Ντολεζάι και γύρισε από τα δεξιά της περιοχής, αλλά ο Αλβάρες έδιωξε