Στους “4” με δύο νίκες

Ο Ατρόμητος νίκησε τον Διαγόρα και στη Ρόδο (1-0) και προκρίθηκε πανηγυρικά στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Ατρόμητος νίκησε τον Διαγόρα και στη Ρόδο (1-0) και προκρίθηκε πανηγυρικά στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Σε ένα ματς που… τελείωσε πολύ πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, οι Περιστεριώτες πήραν τη νίκη με γκολ του Σαγκανόφσκι στο 33′ και πέρασαν στους “4” του θεσμού για δεύτερη φορά τα 4 τελευταία χρόνια.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη έκανε στη συνέχεια συντήρηση δυνάμεων, αφού ακολουθεί το κρίσιμο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό Βόλου για το πρωτάθλημα, ενώ η ομάδα του Σάκη Τσιώλη θα είναι πιθανότατα η αντίπαλος του Ατρόμητου και στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Τα πλάνα των προπονητών
Ο Πέτρος Ρουτζιέρης παρέταξε την καλύτερη δυνατή 11άδα, προκειμένου οι γηπεδούχοι να διεκδικήσουν τις όποιες πιθανότητες είχαν να κάνουν την ανατροπή. Ο Γιώργος Δώνης με τη σειρά του, έκανε κάποιες αλλαγές στην αρχική 11άδα του Ατρόμητου, στην οποία συμπεριλήφθηκαν οι Σκόνδρας, Καραλής, αλλά και ο Σαρλ Ιτάνζ. Ο Γάλλος τερματοφύλακας έκανε το ντεμπούτο του με την ομάδα του Περιστερίου, πραγματοποιώντας μια θετική εμφάνιση σε ένα κατά τα άλλα εύκολο απόγευμα.

Έψαξαν το γκολ
Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τις προθέσεις τους από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, ψάχνοντας το γρήγορο γκολ, που ουσιαστικά θα τελείωνε την υπόθεση πρόκριση. Καραλής και Σαγκανόφσκι ήταν οι πιο δραστήριοι παίκτες του Ατρόμητου, που αφού έχασε κάποιες ευκαιρίες στο πρώτο ημίωρο, στο 33′ πήρε το προβάδισμα και “κλείδωσε” την πρόκρισή του. Ο Καραλής εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά και ο Σαγκανόφσκι, που είχε χάσει νωρίτερα δύο καλές ευκαιρίες, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ταμπάση με κεφαλιά από το κέντρο της περιοχής.

Το γκολ του Πολωνού επηρέασε τον τρόπο παιχνιδιού και των δύο ομάδων στα επόμενα λεπτά. Οι παίκτες του Διαγόρα δεν έδειχναν πια να το… πιστεύουν, ενώ αυτοί του Ατρόμητου κατέβασαν για προφανείς λόγους το ρυθμό τους.

Είχαν τελειώσει όλα…
Η εικόνα της αναμέτρησης παρέμεινε ίδια και στο μεγαλύτερο διάστημα της επανάληψης. Το μόνο, που άλλαξε ήταν η… ένταση του άνεμου, που δεν άφηνε και πολλά περιθώρια προσπάθειας στους ποδοσφαιριστές. Οι γηπεδούχοι είχαν αποδεχτεί τον αποκλεισμό, πιθανότατα και την ήττα, με τον προπονητή τους να αλλάζει τερματοφύλακα στην ανάπαυλα και να κάνει άλλες δύο γρήγορες αλλαγές, δίνοντας χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς Παταυράκη και Φράγκο.

Ο Ατρόμητος συνέχισε στο… ρελαντί, έχοντας, πάντως, κάποιες καλές ευκαιρίες για ένα ακόμη γκολ, ενώ ο Γιώργος Δώνης προτίμησε να δώσει ανάσες στους Σαγκανόφσκι, Νεμπεγλέρα και Αναστασάκο.

Σκέφτεται τον Ολυμπιακό Βόλου
Δύο φάσεις με τους Καραγκούνη και Αναστασάκο στο τελευταίο τέταρτο, ούτε καν… “ζέσταναν” την εικόνα ενός αγώνα, που είχε τελείωσε πολλά λεπτά πριν το 90′. Ο Ατρόμητος τσέκαρε με χαρακτηριστική άνεση το “εισιτήριο” για την ημιτελική φάση του θεσμού και πλέον μπορεί να σκέφτεται… τον Ολυμπιακό Βόλου.

Διοργάνωση: Κύπελλο Ελλάδας
Φάση: Προημιτελικός, β’ αγώνας
Γήπεδο: “Διαγόρας”
Διαιτητής: Κύρκος (Ηπείρου)
Βοηθοί: Αργυρός (Αθηνών), Αναστόπουλος (Αρκαδίας)

Η εξέλιξη του αγώνα:

1′: Έναρξη της αναμέτρησης
6′: Πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους, με την μπάλα να περνάει άουτ μετά την κεφαλιά του Σαγκανόφσκι
8′: Ο Ταμπάσης απέκρουσε τα δύο διαδοχικά σουτ των Σαγκανόφσκι και Καραλή
14′: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καραλή, ο Ταμπάσης δεν αιφνιδιάστηκε και έδιωξε σε κόρνερ
19′: Κίτρινη κάρτα στον Γκούτμαν
27′: Σουτ του Σπάρταλη, η μπάλα πέρασε αρκετά μακριά από την εστία του Ιτάνζ
31′: Σέντρα του Καραλή από δεξιά, κεφαλιά του Σαγκανόφσκι, η μπάλα πέρασε άουτ
33′: Κόρνερ του Καραλή, ο Σαγκανόφσκι πιάνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι και αυτή τη φορά βρίσκει δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για τον Ατρόμητο
44′: Πρώτη αξιόλογη φάση για τους γηπεδούχους, με τον Ιτάνζ να λέει “όχι” στην κοντινή κεφαλιά του Ταραχούλσκι
45’+1′: Λήξη του πρώτου μέρους

46′: Έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου
46′: Αλλαγή τερματοφύλακα για τον Διαγόρα, με τον Τυρέλη να περνάει τη θέση του Ταμπάση
55′: Οι γηπεδούχοι ευνοούνται από τον δυνατό άνεμο, αλλά δεν έχουν καταφέρει να απειλήσουν τον Ιτάνζ
64′: Αλλαγή για τον Διαγόρα, ο Πεταυράκης στη θέση του Ρέγες
64′: Τελευταία αλλαγή για τους γηπεδούχους, με τον Φράγκο να περνάει στη θέση του Γεωργίου
65′: Πρώτη αλλαγή για τον Ατρόμητο, ο Καραγκούνης στη θέση του Σαγκανόφσκι
68′: Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, ο Μπρίτο στη θέση του Νεμπεγλέρα
73′: Μπαλιά του Σκόνδρα για τον Καραγκούνη, ο οποίος σε πλεονεκτική θέση έχασε το κοντρόλ και μαζί την ευκαιρία να σκοράρει
77′: Κίτρινη κάρτα στον Απόστολο Σκόνδρα
80′: Τελευταία αλλαγή για τον Ατρόμητο, ο Καμαρά στη θέση του Αναστασάκου
89′: Κίτρινη στον Πεταυράκη
90′: Δύο λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις
90’+2′: Τέλος του παιχνιδιού

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Ρουτζιέρης): Ταμπάσης (46′ Τυρέλης), Απ. Σκόνδρας, Σαλαμαστράκης, Ρέγες (64′ Πεταυράκης), Σπάρταλης, Γκούτμαν, Γεωργίου (64′ Φράγκος), Προβατίδης, Πλάτανος, Ταραχούλσκι, Πουλόπουλος

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Δώνης): Ιτάνζ, Νάστος, Σαμπού, Μπαζίνσκι, Γ. Σκόνδρας, Νεμπεγλέρας (68′ Μπρίτο), Σαρμιέντο, Σφακιανάκης, Καραλής, Σαγκανόφσκι (65′ Καραγκούνης), Αναστασάκος (80′ Καμαρά)