10oς όμιλος : Ήττα σοκ της Γερμανίας, άνετα οι Ισλανδοί (hls)

Ήττα σοκ της Γερμανίας στο Ντούισμπουργκ με 1-2 από τον Γκόραν Πάντεφ και την παρέα του, την ίδια ώρα που οι Ισλανδοί περνούσαν επιβλητικά από το Λιχτενστάϊν για τον 10ο όμιλο των προκριματικών

Μια από τις πιο ντροπιαστικές ήττες ήταν αυτή που υπέστη η Γερμανία απόψε για τον 10ο όμιλο των προκριματικών του Μουντιάλ.
Τα «πάντσερ» ξέμειναν από ποδοσφαιρική… «βενζίνη» – αγωνιστική διάθεση, έμπνευση, σοβαρότητα – κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι μουσαφίριδες από την χώρα των Σκοπίων να πετύχουν σαφώς την μεγαλύτερή τους νίκη, από την σύστασή τους ως εθνική ομάδα μετά τη διάλυση της Γιουγκοσλαβίας!!
Το σκορ στο Ντούισμπουργκ δεν άνοιξε στην αρχική πίεση των γηπεδούχων και τα σουτ των Γκορέτσκα (8’ δοκάρι), Γκνάμπρι (27’) αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα  η πιο παλιά… «καραβάνα» της αναμέτρησης, ο 37χρονος Γκόραν Πάντεφ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Πολλοί πίστεψαν πως η ομάδα του Λεβ θα έβρισκε τα βήματά της, ειδικά μετά και την ισοφάριση στο 63ο λεπτό όταν ο Γκιουντιογκάν σκόραρε με εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Σανέ, όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι έδειξαν αποφασισμένοι να διεκδικήσουν το κάτι παραπάνω και το κατάφεραν με τον 21χρονο Ελμάς της Νάπολι στο 86ο λεπτό όταν και διαμορφώθηκε το τελικό 1-2

Λιχτενστάϊν – Ισλανδία 1-4

Στο Βαντούζ η Ισλανδία έπαιξε, αυτή τη φορά, σοβαρά και με ένα γρήγορο γκολ από τον Σέβαρσον στο 12’ πήρε τα ηνία του αγώνα με την «ταπεινή» ομάδα του Λιχτενστάϊν να παίρνει νωρίς το ρόλο του κομπάρσου!
Στο φινάλε του πρώτου μέρους ο Μπιάρνασον έκανε το 0-2 και στο 77’ ο Πάϊλσον το 0-3.
Μείωσαν οι γηπεδούχοι – σκοράροντας εντός έδρας μετά το φθινόπωρο του 2019 και πέντε ματς – με τον Γιανίκ Φρικ και το τελικό σκορ διαμόρφωσε με εκτέλεση πέναλτι ο Ρούναρ Σίγκουρτσον στις καθυστερήσεις.