8ος Όμιλος: Κορυφή η Κροατία με τους “παλιούς” (hls)

Η Κροατία έπρεπε να ρίξει στο γήπεδο Μόντριτς και Πέρισιτς στο δεύτερο ημίχρονο για να σκοράρουν και να πάρουν το τρίποντο με το 3-0 απέναντι στην Μάλτα. Η Κροατία ανέβηκε στην κορυφή γιατί οι Ρώσοι έχασαν στην Σλοβακία με 2-1.

Σλοβακία – Ρωσία    2-1

Οι Σλοβάκοι του Τάρκοβιτς ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν δίκαια. Μια στημένη μπάλα και μια άπιαστη κεφαλιά του Σκρίνιαρ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 38ο λεπτό.

Η Ρωσία βελτιώθηκε, έκανε αλλαγές, έπαιξε πιο γρήγορα και άξιζε την ισοφάριση με τον Φερνάντες (71′). Η απάντηση των γηπεδούχων όμως ήταν άμεση. Ατομική προσπάθεια και σουτ του Μακ (74′) το οποίο έδωσε στους Σλοβάκους την πρώτη νίκη στον όμιλο με 2-1.

Σλοβακία (Τάρκοβιτς) : Κούτσιακ – Πεκάρικ (90+ Πάουσεκ), Σάτκα, Σκρίνιαρ, Χούμποτσαν – Κούτσκα, Χρομάντα (61′ Χροσόβσκι) – Κοστσέλνικ, Ντούντα, Μακ (76′ Ντούρις) – Σραντς (90+ Στρέλετς)

Ρωσία (Τσερτσέσοβ) : Σούνιν – Φερνάντες, Σεμένοφ, Τζίκια, Κουντριάσοφ – Οζντόγεφ, Γκολόβιν, Κουζιάγεφ – Ζεμαλέντινοφ (58′ Μιράντσουκ), Ζιρκόφ (46′ Μοστοβόι, 65′ Σομπόλεφ), Τζιούμπα

Κροατία – Μάλτα        3-0

Οι Κροάτες ήταν καλύτεροι φυσικά σε όλο τον αγώνα απέναντι στην Μάλτα αλλά ο κόουτς Ντάλιτς έπρεπε να βάλει στο γήπεδο τους “παλιούς” Μόντριτς και Πέρισιτς για να βρει την λύση.

Το γκολ πέτυχε ο Πέρισιτς στο 62ο λεπτό του αγώνα. Ο Μόντριτς με πέναλτι στο 76ο λεπτό έγραψε το 2-0 ενώ ο Μπρέκαλο που επίσης ήρθε από τον πάγκο σημείωσε το τελικό 3-0 (90′). Οι Κροάτες έχουν οκτώ νίκες σε εννέα ματς με τους Μαλτέζους.

Κροατία (Ντάλιτς) : Λιβάκοβιτς – Γιουράνοβιτς, Βίντα, Τσαλέτα-Τσαρ, Μέλνιακ (57′ Μπάρισιτς) – Μπάντελι (54′ Μόντριτς), Κόβατσιτς – Πάσαλιτς (54′ Μπρέκαλο), Βλάσιτς, Όρσιτς (78′ Λόβριτς) – Μπούντιμιρ (54′ Πέρισιτς)

Μάλτα (Μάνγκια) : Μπονέλο – Σο, Πέπε, Μποργκ (67′ Μάσκατ) – Μπονγκ (67′ Κόρμπολαν), Γκιγιομιέ, Κρίστενσεν (81′ Γκάμπιν), Καμενζούλι – Τέουμα, Πιζάνι (62′ Γκρεχ), Σαταριάνο (46′ Νουόκο)

Νωρίτερα η Κύπρος νίκησε με 1-0 την Σλοβενία. Θυμηθείτε εδώ πως πέτυχε την πρώτη νίκη στα προκριματικά.