H Aυστραλία νίκησε τις ΗΠΑ!

Η Αυστραλία κέρδισε με 98-94 σε φιλικό παιχνίδι στη Μελβούρνη τις Ηνωμένες Πολιτείες!

Οι «boomers», επικράτησαν των Αμερικανών για πρώτη φορά στην ιστορία τους και αποθεώθηκαν από 52,079 στο Marvel Stadium. Ήταν η πρώτη ήττα των ΗΠΑ με παίκτες ΝΒΑ από το 2006 και το ιστορικό κατόρθωμα της Ελλάδας στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Ιαπωνίας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Αυσταλούς ο Μιλς που πέτυχε 30 πόντους, 13 εξ’ αυτών στην τελευταία περίοδο, ενώ ο Μπόγκουτ είχε 16 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Πολύ καλοί επίσης οι Ινγκλς (15 π.) και Μπέινς (13 π.), ενώ για τις ΗΠΑ ξεχώρισε μόνο ο Γουόκερ με 22 πόντους.

Το ματς ήταν αμφίρροπο σε όλη τη διάρκειά του, με τους Αμερικανούς να προηγούνται στο ημίχρονο, αλλά τους Αυστραλούς να παίρνουν το προβάδισμα με 78-76 στο τέλος της τρίτης περιόδου και με «ήρωα» τον Μιλς να πετυχαίνουν μία ιστορική νίκη.