Πέτροβιτς: “Ο Γκαρσία… έδειρε τον MVP”

Ο προπονητής της Βραζιλίας Άτσο Πέτροβιτς περιχαρής για τη νίκη της ομάδας του, στάθηκε στα σημεία που καθόρισαν το ματς, στα πολλά λάθη που έκανε η ομάδα του στο τέλος, αλλά και για την επιλογή του να ρίξει τον 40χρονο Γκαρσία στον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

«Είναι ένα ιστορικό ματς για μας. Η ομάδα εδώ και χρόνια δεν είναι στο προσκήνιο και δεν έπαιζε όπως τώρα. Λείπουν οι επιτυχίες. Σήμερα είχαμε μεγάλη ευκαιρία και την αρπάξαμε. Στο πρώτο ημίχρονο δεν πήγαμε καλά και φτάσαμε στο -17. Μειώσαμε όμως, στους δέκα. Έπειτα κάναμε προσαρμογές στο δεύτερο μέρος πήγαμε με 5-6 παίκτες το πολύ, καθώς θεωρούσα πως είχαμε την ευκαιρία. Αρχίσαμε καλά στο δεύτερο ημίχρονο και μόνο με δύο μεγάλα λάθη στο τέλος η Ελλάδα είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει. Ο Ντίντι έκανε ένα λάθος με το φάουλ στον Σλούκα, αλλά όλη η ομάδα τον στηρίζει.

Είμαι πολύ χαρούμενος για τους παίκτες μου, γιατί είναι επαγγελματίες και παίζουν με καρδιά. Η δουλειά μας όμως αρχίζει τώρα και είναι πιο δύσκολη. Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι για το ματς με το Μαυροβούνιο, ώστε να κερδίσουμε και να πάμε στη Σενζέν με έξι βαθμούς. Είναι μεγάλη υπόθεση για τη Βραζιλία, γιατί επιστρέφουμε στην παγκόσμια σκηνή και ελπίζω να είμαστε στους Ολυμπιακούς Αγώνες».

Το σπορ είναι όμορφο για συγκεκριμένους λόγους. Ένας από αυτούς είναι ότι  οι αντίπαλοι είχαν τον MVP του ΝΒΑ, που είναι 23 ετών. Ποιος τον σταμάτησε σήμερα; Ένας 40χρονος παίκτης, που τους τις… έβρεξε. Για μένα ο Γκαρσία είναι ο πιο δυνατός παίκτης του Μουντομπάσκετ».