Πορτογαλία-Ελβετία 6-1: Ο αντι-Ρονάλντο Ράμος, έκρινε το ματς! (hls)

Είχε παίξει μόλις δέκα λεπτά από την έναρξη του Παγκοσμίου κυπέλλου, κλήθηκε από τον Φερνάντο Σάντος να πάρει τη θέση του Ρονάλντο και ο 21χρονος επιθετικός αναδείχτηκε σε απόλυτο πρωταγωνιστή της ευρεία νίκη με σκορ 6-1, συνεισφέροντας δύο γκολ και μία ασίστ.

Από το καλοκαίρι του 2008, χρειάστηκε να περάσουν 31 αγώνες σε μεγάλη διοργάνωση, για να δούμε τον Ρονάλντο στον πάγκο. Ο 37χρονος αστέρας, “πλήρωσε” ίσως την αντίδραση του στην αλλαγή που έγινε στο ματς με τη Ν.Κορέα, με τον Φερνάνο Σάντος να μην διστάζει να τον αφήσει στον πάγκο, βάζοντας στη θέση του τον Ράμος της Μπενφίκα. Ο ίδιος πάντως εξήγησε, λίγο πριν την έναρξη, ότι λόγοι τακτικής τον οδήγησαν σε μία τέτοια απόφαση. Όποια εκδοχή και να ισχύει, η ουσία είναι ότι 21χρονος αντικαταστάτης του, ήταν αυτός που έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του στο 17ο λεπτό, με ξαφνικό αριστερό σουτ στο δεξί «Γ» του Ζόμερ.

Στο 33΄ από στημένη φάση (κόρνερ) οι Ίβηρες βρήκαν δεύτερο γκολ, με εκπληκτικό άλμα και κεφαλιά του Πέπε. Ο αρχηγός, έγινε ο 2ος γηραιότερος σκόρερ στην ιστορία του Μουντιάλ, πίσω μόνο από τον Κμαρουνέζο, Ροζέ Μιλά.

Ο… περίπατος για την ομάδα του Φερνάντο Σάντος, συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ράμος να αποδεικνύεται ο μεγάλος πρωταγωνιστής. Στο 51ο λεπτό, σκόραρε για 2η φορά με ωραίο κοντινό “τσίμπημα” στο πρώτο δοκάρι και τέσσερα λεπτά αργότερα πάσαρε στον Γκερέιρο για το 4-0. Με την αναμέτρηση να έχει πλέον κριθεί οι δύο ομάδες έπαιζαν μόνο επίθεση.

Ο Ακάντζι πέτυχε το γκολ της παρηγοριάς στο 58ο λεπτό, αλλά στο 67΄ο Ράμος ολοκλήρωσε τη θριαμβευτική του εμφάνιση πετυχαίνοντας χατ τρικ, το πρώτο σε αυτό το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ. O Ραφαέλ Λεάο μπήκε στο 87o λεπτό και πέντε λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό 6-1. Το εκπληκτικό Μαρόκο θα βρεθεί τώρα απέναντι στην Πορτογαλία στον προημιτελικό.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ντιόγκο Κόστα, Νταλότ, Ρούμπεν Ντίας, Πέπε, Ρ. Γκερέιρο, Γ. Καρβάλιο, Οτάβιο (74’ Βιτίνια), Μπερνάντο Σίλβα (81’ Ρ. Νέβες), Μπρούνο Φερνάντες (87’ Ρ. Λεάο), Ζοάο Φέλιξ (74’ Όρτα), Γκονσάλο Ράμος (74’ Κ. Ρονάλντο).

ΕΛΒΕΤΙΑ: Ζόμερ, Φερνάντες, Σαρ (46’ Τσιούμαρτ), Ακαντζί, Ροντρίγκεζ, Φρόιλερ (54’ Ζακάρια), Τζάκα, Σακίρι, Σο (54’ Σεφέροβιτς), Βάργκας (66’ Οκαφόρ), Εμπολό (89’ Γιασάρι)

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης:

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Πορτογαλία – Ελβετία 6-1 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Τα καλύτερα στιγμιότυπα.”,”thumbnailUrl”:”https://imageservicethumbs.glomex.com/dC1ibGR0ajQzcm5xejUvMjAyMi8xMi8wNi8yMS8xMV8xNV82MzhmYWZmMzc5OTQ1LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT6M57S”,”uploadDate”:”2022-12-06T21:16:20.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=3y8om249ji07mppg&playlistId=v-cov1euti4pqh”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/logo_v@2x.png”,”width”:136,”height”:146}},”expires”:”2022-12-30T22:00:00.000Z”,”regionsAllowed”:”GR”}