Βραζιλία – Ν. Κορέα 4-1 : Festa Brasileira (hls)

Φιέστα, πάρτυ, σάμπα, θρίαμβος, πρόκριση. Η Βραζιλία διέλυσε, παίζοντας σε φουλ ρυθμούς μόνο στο πρώτο ημίχρονο, την Κορέα με 4-1 και έκλεισε ραντεβού με την φιναλίστ του προηγούμενο Παγκοσμίου κυπέλλου Κροατία στα προημιτελικά.

Σάμπα x 4

Η πιο εντυπωσιακή παράσταση σε ένα ημίχρονο στο Παγκόσμιο κύπελλο ανήκει στην Βραζιλία. Σε νοκ-άουτ ματς, με τον Νεϊμάρ να επιστρέφει στην ενδεκάδα η Σελεσάο αποφάσισε, και το έκανε πράξη, να διαλύσει τους Κορεάτες που αποφάσισαν να ρισκάρουν με τον τρόπο που αγωνίζονταν.

Στο πρώτο ημίωρο πέτυχαν τρία γκολ οι Βραζιλιάνοι με τους Βίνι (7′), Νεϊμάρ με πέναλτι (13′) και με καταπληκτική συνεργασία και σκόρερ τον Ριτσάρλισον (29′).

Και εκεί που περίμενε κάποιος ότι η Σελεσάο θα σταματήσει… δεν σταμάτησε. Άλλη μια καταπληκτική συνεργασία με σκόρερ τον Πακετά (36′) και πολλές χαμένες ευκαιρίες μέχρι την λήξη του ημιχρόνου. Εφιάλτης για την Κορέα.

Χαλαρά…

Με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου ο Σον νικήθηκε από τον Άλισον στην καλύτερη ευκαιρία των Κορεατών. Η Βραζιλία σοβαρεύτηκε, κράτησε την μπάλα και πήρε τον έλεγχο του αγώνα ξανά.

Άρχισε να απειλεί ξανά με τον Ραφίνια ο οποίος τρεις φορές δεν κατάφερε να νικήσει τον Κιμ (55′, 58′, 62′) ενώ ο Άλισον εντυπωσιακά σταμάτησε ξανά τον Χουανγκ Χι-Τσαν (69′).

Ο Άλισον δεν κατάφερε να κάνει κάτι όμως στην φάση του 76ου λεπτού όταν με δυνατό σουτ ο Πάικ έξω από την περιοχή μείωσε στο τελικό 4-1.

Βραζιλία : Άλισον (81′ Γουέβερτον) – Μιλιτάο (63′ Ν. Άλβες), Μαρκίνιος, Τ. Σίλβα, Ντανίλο (72′ Μπρένερ) – Κασεμίρο, Πακετά – Ραφίνια, Νεϊμάρ (81′ Ροντρύγκο), Βίνι (72′ Μαρτινέλι) – Ριτσάρλισον

Ν. Κορέα : Κιμ ΣΓ – Κιμ ΜΧ, Κιμ ΜΤ, Κιμ ΓΓ, Κιμ ΤΣ (46′ Χον) – Λι ΤΣ (74′ Λι ΚΓ), Τζουνγκ (46′ Σον ΤΧ), Χουάνγκ Ιμ-Μπομ (65′ Πάικ), Χουάνγκ Χι-Τσαν – Τσο (80′ Χουάνγκ Ουί-Τζο), Σον ΧΜ