Ιαπωνία – Ισπανία 2-1: Τρομερή η Ιαπωνία άφησε στη 2η θέση τους Ίβηρες (hls)

Νίκη με ανατροπή για τους Ιάπωνες που κατέκτησαν την πρώτη θέση στον όμιλο αφήνοντας την Ισπανία στη δεύτερη θέση

Ήταν ένα ματς που έθετε το ερώτημα πριν την έναρξη του αν η Ισπανία θα επιλέξει να κατακτήσει την πρώτη θέση ή τη δεύτερη στον όμιλο ώστε να αποφύγει το μονοπάτι που θα τη φέρει αντιμέτωπη με τη Βραζιλία.

Η εξέλιξη του όμως έφερε τη «φούρια ρόχα» αντιμέτωπη με τον αποκλεισμό, παρότι πήρε πολύ γρήγορα προβάδισμα στο 12ο λεπτό με κεφαλιά του Άλβαρο Μοράτα.

Ήταν ένα πρώτο ημίχρονο που συμπυκνώνεται στο τέρμα των Ισπανών, πριν η Ιαπωνία επιστρέψει στο δεύτερο ημίχρονο με «άγριες» διαθέσεις.

Ο Ντόαν πέρασε στο ματς και αποτέλεσε ξανά τη «χρυσή» αλλαγή ισοφαρίζοντας στο 48ο λεπτό, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Τανάκα ολοκλήρωσε μια τρομερή ανατροπή που την έφερε στην κορυφή του ομίλου.

Μάλιστα η Ισπανία υποχώρησε στην τρίτη θέση όταν η Κόστα Ρίκα στο άλλο ματς του ομίλου βρέθηκε να προηγείται στο σκορ κόντρα στη Γερμανία.

Το τελικό 2-1 υπέρ των Ιαπώνων τους έφερε στην κορυφή και αντιμέτωπους με τους Κροάτες στη φάση των “16” της διοργάνωσης.