Ισπανία – Κόστα Ρίκα 7-0 : Ιστορικός θρίαμβος για τους «Φούριας Ρόχας» (hls)

Τη μεγαλύτερη νίκη της σε αγώνα του Μουντιάλ πανηγύρισαν οι Ισπανοί με το ιστορικό 7-0 επί της Κόστα Ρίκα! Δύο γκολ σημείωσε ο Φεράν Τόρες (30', 49') κι από ένα οι Όλμο (11'), Μάρκο Ασένσιο (21'), Σολέρ (90'), Μοράτα (92') και ο Γκάβι (74') ως ο νεαρότερος σκόρερ της στη διοργάνωση

Το ματς με την μεγαλύτερη διαφορά δυναμικότητας, μέχρι τώρα τουλάχιστον, έγινε στην Ντόχα με τους Ισπανούς πρόθυμους να παίξουν το γνωστό Ιβηρικό ποδόσφαιρο – πίεση στα 2/3 του γηπέδου, κατοχή μπάλας, ρυθμός και ταχύτητα – απέναντι σε μια Κόστα Ρίκα που δεν μας θύμισε τίποτε από όποιες θετικές εικόνες μας άφησε αυτή η ομάδα στις προηγούμενες διοργανώσεις!
Οι «φούριας ρόχας» του Λουίς Ενρίκε έπιασαν τους αντιπάλους τους νωρίς – νωρίς από το…λαιμό (!) και κατάφεραν στο πρώτο ημίωρο να σημειώσουν τρία τέρματα ενώ θα μπορούσαν με βάση την αδιάκοπη δημιουργικότητά τους να βάλουν τουλάχιστον άλλα τόσα
Tο σκορ άνοιξε στο 11ο λεπτό ο Ντάνι Όλμο. Δέκα λεπτά αργότερα άλλος ένας παίκτης που δεν είναι βασικό στέλεχος στην Ρεάλ Μαδρίτης αλλά βάζει γερά την «πλάτη» του για την εθνική Ισπανίας, ο Μάρκο Ασένσιο με ωραίο πλασέ έκανε το 2-0.
Οκτώ λεπτά αργότερα o Zόρντι Άλμπα κέρδισε πέναλτι και ο Φεράν Τόρες από την «άσπρη» βούλα έκανε το 3-0.

Ο ρυθμός κύλησε κάπως έτσι καθ΄όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με τους Ίβηρες να ψάχνουν το κάτι παραπάνω και τους αντιπάλους τους να δυσκολεύονται ακόμα και να απομακρύνουν τη μπάλα από την περιοχή τους. Κάπως έτσι προέκυψε το 4ο γκολ, με τον Φεράν Τόρες να «τιμωρεί» την ολική αδράνεια – με φταίχτη και τον έμπειρο, υποτίθεται, Κέϊλορ Νάβας – σημειώνοντας το 2ο προσωπικό του τέρμα…
Και επειδή σε ένα τέτοιο ματς το κίνητρο και το όποιο παραπάνω ενδιαφέρον προκύπτει από επιμέρους θέματα αλλά και… αριθμούς, ο 18χρονος Γκάνι κατάφερε στο 74’ γίνει με έντονα γράμμα ο σκόρερ του 5ου τέρματος της ομάδας του καθώς έγινε ο νεαρότερος σκόρερ της εθνικής του ομάδας σε ματς του παγκοσμίου κυπέλλου και ο 3ος νεαρότερος σκόρερ στην ιστορία της διοργάνωσης!
Τα άλλα δύο τέρματα, είχαν την δικιά τους σημειολογία καθώς ο Κάρλος Σολέρ στο 89’ με το 6-0 έφτασε το δείκτη του σκορ στο υψηλότερο σημείο σε ματς των «φούριας ρόχας» σε Μουντιάλ για να… καταρριφθεί αυτό το ρεκόρ δύο λεπτά πιο μετά o Mοράτα διαμόρφωσε το τελικό 7-0 με ένα πιο μοναδικό στοιχείο καθώς η ομάδα του την πιο μεγάλη νίκη της ιστορίας της σε Μουντιάλ τα πέτυχε με ισάριθμες τελικές προσπάθειες στην αντίπαλη εστία. Ένα γεγονός που σαφώς δεν τιμά τον Κέϊλορ Νάβας ούτε βέβαια κανέναν άλλο από την εθνική ομάδα της χώρας της κεντρικής Αμερικής