Μαρόκο – Κροατία 0-0 : Μόνο ο βαθμός άξιζε (hls)

Η δευτεραθλήτρια κόσμου Κροατία δεν ρίσκαρε για την νίκη. Το Μαρόκο πήρε άνετα την ισοπαλία 0-0. Μόλις επτά τελικές για κάθε ομάδα.

Βγήκε το ημίχρονο, με ένα Μπόνο

Πρεμιέρα στον έκτο όμιλο για Μαρόκο και Κροατία με τις δύο ομάδες να παίρνουν τον ρόλο τους στο γήπεδο μετά από ένα δεκάλεπτο.

Το Μαρόκο περίμενε τους Κροάτες, έψαξε τις κόντρες και τις στημένες μπάλες. Η Κροατία είχε την κατοχή μπάλας και τις καλυτερες στιγμές.

Το σουτ του Πέρισιτς (17′) που έφυγε άουτ, την προβολή του Βλάσιτς σε σέντρα του Σόσα από αριστερά, με τον Μπόνο να κρατάει με ωραία επέμβαση το 0-0 ενώ και ο Μόντριτς στις καθυστερήσεις ήταν άστοχος (45+2).

Ιστορικό ματς για τον Λούκα Μοντριτς ο οποίος έγινε ο πρώτος παίκτης που παίζει σε Euro και Παγκόσμιο κύπελλο σε τρεις διαφορετικές δεκαετίες.

Λογικό 0-0

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με μια ευκαιρία για κάθε ομάδα σε δύο λεπτά. Στο 51ο κεφαλιά του Μαζράουι από δύσκολη γωνία έσωσε ο Λιβάκοβιτς και στο 52ο λεπτό ο Λόβρεν σούταρε μετά από εκτέλεση κόρνερ για να σώσει ο Άμραμπατ πριν περάσει η μπάλα την τελική γραμμή.

Στο 65ο λεπτό και πάλι με στημένη μπάλα, με ένα φάουλ του Χακίμι το Μαρόκο απείλησε αλλά ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε.

Στο τελευταίο τέταρτο καμία από τις δύο ομάδες δεν ρίσκαρε για την νίκη. Η ισοπαλία φάνηκε να τις ικανοποιεί.

Μαρόκο (4/3/3) : Μπόνο – Χακιμι, Αγκέρντ, Σαΐς, Μαζράουι (60′ Ατιάτ) – Άμραμπατ, Ουναΐ (82′ Σαμπίρι), Αμάλα – Ζιγές, Μπουφάλ (65′ Άμπντε), Εν Νεσίρι (81′ Χαμνταλάχ)

Κροατία (4/3/3) : Λιβάκοβιτς – Γιουράνοβιτς, Λόβρεν, Γκβάρντιολ, Σόσα – Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς (79′ Μάγερ), Μόντριτς – Βλάσιτς (46′ Πάσαλιτς), Πέρισιτς (90′ Όρσιτς), Κράμαριτς (71′ Λιβάγια)