Γκρουπ Ε: “Πέταξε” για Κατάρ το Βέλγιο, στα μπαράζ Ουαλία – Τσεχία (hls)

Το Βέλγιο βρίσκεται στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ, καθώς τερμάτισε πρώτο στο όμιλο με 20 βαθμούς. Αντίθετα Ουαλία και Τσεχία θα διεκδικήσουν ένα εισιτήριο μέσω των playoffs.

Ουαλία – Βέλγιο: 1-1

“Κόλλησαν” στο 1-1 η Ουαλία με τo Βέλγιο για την τελευταία αγωνιστική του 5ου ομίλου. Το σκορ για τους “κόκκινους διαβόλους” άνοιξε ο Κέβιν Ντε Μπρόινε στο 12ο λεπτό. Η απάντηση των “δράκων” ήρθε από τα πόδια του Μουρ στο 32′. Η άμυνα του Βελγίου άφησε αμαρκάριστο το σέντερ φορ των γηπεδούχων και εκείνος διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Το Βέλγιο τερμάτισε πρώτο στο όμιλο με 20 βαθμούς και 2η η Ουαλία με 15.

Τσεχία – Εσθονία: 2-0

Η Τσεχία επικράτησε με 2-0 επί της Εσθονίας και ολοκλήρωσε την προσπάθεια της στη 3η θέση του ομίλου. Έτσι θα συνεχίσει στα playoffs μέσω του Nations League. Τα γκολ των γηπεδούχων σκόραραν οι Μπράμπετς στο 59′ και το τελικό 2-0 έγραψε ο Σίκορα στο 85ο λεπτό.