Group H: Η Κροατία στο μουντιάλ, η Ρωσία στα μπαράζ (hls)

Η φιναλίστ του περασμένου παγκοσμίου κυπέλλου πήρε απ' ευθείας την πρόκριση για το Κατάρ, η Ρωσία θα αναγκαστεί να μπει στα πλέι οφ.

ΚΡΟΑΤΙΑ – ΡΩΣΙΑ 1-0

Ανώτεροι η Κροάτες στην αναμέτρηση που διεξήχθη στον κακό αγωνιστικό χώρο του Σπλιτ, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες και κατάφεραν με ένα αυτογκόλ του αριστερού μπακ της Ρωσίας Κουντριασόφ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και την Κροατία στο παγκόσμιο κύπελλο (1-0, 82ο λεπτό).

Κροατία: Γκρίμπιτς, Γιουράνοβιτς (75′ Μπρέκαλο), Γκραβντιόλ, Λόβρεν, Σόσα, Μπρόζοβιτς, Μόντριτς, Πάσαλιτς (75′ Λιβάια), Βλάσιτς (58′ Πέτκοβιτς), Πέρισιτς, Κράμαριτς (86′ Στάνισιτς)

Ρωσία: Σαβόνοφ, Κουντριασόφ, Ντζίκια, Ντιβέεφ, Καραβάεφ, Γκολόβιν (56′ Τσιτσιακόφ), Μπαρίνοφ, Φόμιν, Μπακάεφ, Ιόνοφ (56′ Ζόμπνιν), Σμόλοφ (57′ Ζαμπολότνι)

ΜΑΛΤΑ – ΣΛΟΒΑΚΙΑ 0-6

Καταιγιστικοί η φιλοξενούμενοι μπήκαν και έπιασαν από το λαιμό τη Μάλτα σκοράροντας τρία γκολ μέσα σε 16 λεπτά! Ο Άλμπερτ Ρούσνακ άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ (0-1), ο μέσος της Κολονίας Ντούντα δύο λεπτά αργότερα ανέβασε το δείκτη του σκορ (0-2) και σε ρυθμούς περιπάτου ο Ρούσνακ ξαναχτύπησε γράφοντας το 0-3! Στο δεύτερο μέρος ο Ντούντα με δεύτερο προσωπικό γκολ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-4 στο 69ο λεπτό, ο Ντε Μάρκο δύο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο έγραψε το 0-5 και ο Ντούντα έκανε χατ τρικ διαμορφώνοντας στο 80ο λεπτό το τελικό 0-6. Η Μάλτα ολοκλήρωσε τον αγώνα με 9 παίκτες μετά τις αποβολές των Καμενζουλί (49′) και Τέουμα (51′).

Μάλτα: Μπονέλο, Μούσκατ, Σο, Μποργκ (78′ Μικάλεφ), Γκιλαουμιέρ (85′ Ντίμεκ), Ατάρντ, Τέουμα, Καμενζουλί, Τζόσεφ Μ’Μπόνγκ (85′ Καρουάνα), Πολ Μ’Μπόνγκ (55′ Κρίστενσεν), Σαταριανό (54′ Μοντεμπέλο)

Σλοβακία: Ντουμπράβκα, Χάνκο (70′ Ντε Μάρκο), Σκρίνιαρ, Σάτκα, Κόσελνικ (77′ Μπότσενικ), Λομπότκα (70′ Χρομάντα), Ντούντα, Ρούσνακ, Χάρασλιν (61′ Μακ), Σούσλοφ, Στρέλετς (61′ Αλμάσι)

ΣΛΟΒΕΝΙΑ – ΚΥΠΡΟΣ 2-1

Η Κύπρος χωρίς ελπίδες πρόκρισης υπέστη την 7η ήττα της στα προκριματικά στην Λουμπλιάνα. Ο μέσος της Φενέρμπαχτσε, Μίχα Ζάιτς έδωσε το προβάδισμα στη Σλοβενία στην πρώτη φάση που δημιουργήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο (1-0, 48ο λεπτό). Ο μέσος της Ριέκα, Γκνέζντα Τσέριν, στο 84ο λεπτό καθάρισε το ματς για τους Σλοβέντους και ο Ανδρόνικος Κακουλλής που είχε περάσει νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με το γκολ της τιμής για την Κύπρο στο 89ο λεπτό.

Σλοβενία: Όμπλακ, Στογιάνοβιτς, Μπίγιολ, Μπάλκοβετς, Κάρνιτσνικ, Τσέριν, Κούρτιτς, Ίλισιτς, Ζάιτς (84′ Στούλατς), Βέρμπιτς, Σέλαρ (90′ Φρόβετς)

Κύπρος: Μιχαήλ, Ανδρέου, Λαίφης, Αντωνιάδης, Αβραάμ (90′ Σπόλιαριτς), Δημητρίου, Κάστανος, Αρτιματάς, Τζιόνης (74′ Εφρέμ), Παπουλής (81′ Κακουλλής), Σωτηρίου